Platenie pomocou pohľadu môže byť čoskoro realitou

Vyskúšali by ste túto metódu platby?

Platba iba pomocou pohľadu je nový projekt, na ktorom pracuje poľská spoločnosť PayEye. Táto spoločnosť už získala všetky potrebné bezpečnostné certifikáty a implementuje túto inováciu ako prvá v Európe.

payeye

Podľa informácií z Gazeta.pl, vroclavská spoločnosť PayEye v spolupráci s Mastercard testuje platby pomocou biometrických údajov dúhovky a skenovania tváre. Ide o prvé takéto pokusy v Európe.

Špeciálne navrhnuté terminály, ktoré umožňujú platbu pohľadom, sú dostupné od 12. júna v piatich predajniach kníhkupectiev Empik v Poľsku, konkrétne vo Varšave, Krakove, Poznani, Vroclave a Czeladzi.

Bude platobná metóda bezpečná?

Podľa predstaviteľov poľskej spoločnosti je táto technológia jedinečná a bezpečná.

„Nie je možné, aby niekto použil masku, fotografiu alebo umelé oko na zaplatenie, pretože špeciálne senzory, umelá inteligencia a algoritmy reagujú len na skutočnú tvár a oko,“ uviedol Daniel Jarzab, prezident spoločnosti PayEye.

Pred zavedením testovania tejto technológie spoločnosť získala všetky potrebné certifikáty. Skeny dúhovky a tváre budú uložené vo forme šifry na serveroch v Poľsku.

Na tomto projekte spoločnosť pracuje od roku 2019, pričom sa do neho zapojilo viac ako 120 odborníkov z rôznych oblastí.

Ako prebieha platba?

Prezident spoločnosti vysvetlil, že pred samotnou platbou prebehne najprv identifikácia. Platba potom prebehne podobne ako pri bežných platbách kartou.

Zákazníci, ktorí chcú vyskúšať tento nový spôsob platby, si budú musieť stiahnuť aplikáciu PayEye a prepojiť ju so svojou Mastercard.

Pri prvej platbe musí zákazník potvrdiť svoje telefónne číslo a zadať PIN. Potom prístroj naskenuje jeho dúhovku a tvár. Pri ďalších platbách bude stačiť, aby sa zákazník pozrel na čítačku a platba sa uskutoční.

Po testovacej fáze plánuje spoločnosť PayEye rozšíriť svoje služby do ďalších predajní.