Oppo X: Zatiaľ najpraktickejší ‚skladací‘ smartfón

Oppo X je naozaj unikátny smartfón, ktorý by sa so slušnou cenovkou určite radil medzi tie lepšie "skladačky" na trhu.

Na prvý pohľad vyzerá Oppo X ako bežný 6,7-palcový smartfón, ktorý je navrhnutý tak, aby dokázal všetko, čo by si od bežného smartfónu očakával. Po pohybe na bočnej hrane sa však smartfón vyroluje do väčšieho tvaru , ktorého veľkosť činí 7,4 palca.

Podobné koncepty ohlásili aj konkurenti od LG (pred tým, než divízia ukončila pôsobenie) či TCL. Oppo X je však prvé funkčné zariadenie tohto typu. Po vyrolovaní displeja by sme ho mohli kľudne zaradiť do kategórie menších tabletov.

Funkcia rolovacieho displeja funguje ako mágia

Vnútri Oppo X sa nachádza dvojica motorov, ktoré rozširujú dynamický rám smartfónu do jeho plnej veľkosti. Medzitým sa samotná obrazovka otáča okolo ľavej strany telefónu a ohýba sa okolo 6,8 mm osi. Za touto obrazovkou je séria kovových lamiel, ktoré sa do seba zasúvajú, aby podopierali obrazovku bez ohľadu na to, či je roztiahnutá alebo stiahnutá.

Oppo X
Oppo X, zdroj: Pocket-lint.com

Transformácia zo 6,7 palca na 7,4 palca nemusí znieť ako príliš veľká zmena. Je však oveľa väčšia, keď si vezmeme do úvahy, že sa mení aj pomer strán telefónu. Smartfón v základnom stave disponuje 19,85:9 širokouhlým displejom s rozlíšením 1175 x 2592 pixelov.

Po vyrolovaní sa zväčší na pomer strán 4,36:3 s rozlíšením 1785 x 2592 pixelov. V skutočnosti sa zmení na zariadenie, ktoré je len o niečo menšie ako 7,9-palcový iPad Mini. Nemusí to však stačiť na to, aby sa z neho stal pracovný nástroj, akým je iPad. Stačí to ale na to, aby bolo sledovanie filmov, hranie hier alebo čítanie omnoho pohodlnejšie.

Oppo X
Oppo X, zdroj: Pocket-lint.com

Rolovateľný dizajn Oppo prináša okrem praktického využitia aj pozitívnu správu. Výrazný záhyb v strede obrazovky, ktorý sa doteraz nachádzal prakticky na každom skladacom smartfóne, na Oppo X prakticky chýba. Síce úplne nezmizol, je oveľa menej výrazný. Ide určite o veľké plus.

V budúcnosti možno uvidíme sklenený rolovací displej

Oppo X v súčasnosti používa plastový displej, no 6,8 mm polomer v ústrojenstve smartfónu necháva spoločnosti otvorené dvere na použitie skladacieho skla v budúcich iteráciách. Spoločnosť Oppo však neprezradila žiadne plány na použitie skladacieho skla v budúcich modeloch.

Oppo X
Oppo X, zdroj: Pocket-lint.com

Rolovateľný dizajn však taktiež prichádza s istými kompromismi. Najzreteľnejší z nich je, že na rozdiel od skladacieho zariadenia, ktoré ti umožní otvoriť displej tak rýchlo ako knihu, zariadenie Oppo potrebuje na úplné vysunutie 2 až 3 sekundy.

Ak sa budeš niekam ponáhľať, príde ti to naozaj pomalé. Spoločnosť pripúšťa, že jej elektromotory predstavujú ďalší potenciálny bod zlyhania, ktorý chcú pred uvedením na trh vyriešiť.