Oplatí sa viac elektrobicykel alebo elektrokolobežka?

V dnešnej modernej dobe je na výber už vcelku mnoho elektrovozidiel. V našom článku sa preto pozrieme na porovnanie dvoch najpopulárnejších, a to konkrétne elektrobicykla a elektrokolobežky.

Elektromobilita sa každým dňom rozrastá veľmi rýchlym tempom. Veľa ľudí si tento trend posledných pár rokov obľúbilo, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Elektrobicykel alebo elektrokolobežka je veľmi rýchla, ekonomická a zábavná alternatíva presunu po meste.

Nemusíš štartovať auto, spaľovať benzín, trčať v zápchach či hľadať voľné parkovacie miesto. V tomto článku si porovnáme elektrobicykel a elektrokolobežku, resp. ktorý variant je vyhovujúci pre rôzne typy ľudí.

Pokiaľ ide o to, ktoré elektrické vozidlo je najlepšie, výber medzi elektrobicyklom alebo elektrokolobežkou za teba môžu urobiť niektoré kritické faktory, vrátane prenosnosti a úložného priestoru. Zmestí sa do tvojho malého bytu plnohodnotný elektrický bicykel? Nebude ti robiť problém vyniesť elektrokolobežku hore schodmi v paneláku bez výťahu? Ak nie, pravdepodobne sa prikláňaš ku kúpe jedného z elektrických vozidiel.

Svojim spôsobom veľmi podobné, no zároveň odlišné vozidlá sa líšia podľa potrieb človeka vcelku dosť. Či sa oplatí viac elektrobicykel alebo elektrokolobežka si ukážeme v článku nižšie, kde si ich aj zároveň porovnáme v kategóriách, ktoré je určite potrebné pred kúpou oboch vozidiel zvážiť.

Jazdný komfort

Pre niektorých ľudí môže byť jazda na elektrobicykli náročná alebo naopak nepohodlná z dôvodu sedenia na sedadle či kvôli váhe samotného elektrobicykla. Ostatní ľudia ti zasa môžu povedať, že státie a vyvažovanie rovnováhy na malých kolesách elektrokolobežky môže byť taktiež náročné či nepohodlné.

Elektrobicykel alebo elektrokolobežka
FIIDO M1 Pro, zdroj: Kabilerer.com

Väčšina elektrobicyklov disponuje veľkými a robustnými rámami a pneumatikami, aby sa samozrejme prispôsobili pridanej hmotnosti batérie a motora. Väčšie kolesá navyše lepšie zvládnu akýkoľvek terén. Horské a cestné elektrobicykle sú taktiež vybavené ak nie úplným, tak aspoň čiastočným odpružením.

Vďaka tomu hravo zvládnu nie len cesty a chodníky, ale aj off road, teda terén. Ak chceš vsadiť na komfort, určite ti odporúčame celoodpružený elektrobicykel, akým je napríklad aj model ADO A20, ktorý teraz kúpiš za kupónovú cenu len 637 € (zľavový kód: BGADOA20EU).

To však neznamená, že e-kolobežky neponúkajú pohodlnú jazdu. Mnoho modelov vyššej triedy má aj väčšie 10 – 13“ pneumatiky, plné odpruženie či väčšiu batériu aj výkon ako elektrobicykle. Najväčšou daňou sú potom samozrejme rozmery a váha, ktorá už pre mnohých nemusí byť pohodlná. Tým pádom kolobežka o hmotnosti okolo 30 kg a viac už nie je čo sa týka prenosnosti komfortná.

Elektrobicykel alebo elektrokolobežka
Laotie Ti30, zdroj: Facebook.com

Pohodlie je však pomerene relatívny pojem. Na dlhšie jazdy je určite pohodlnejší elektrobicykel, ak samozrejme nerátame s kolobežkou, ktorá disponuje sedadlom. Na presun detí či rýchly nákup vyhovujú oboje vozidlá, no pohodlnejším variantom bude zrejme elektrobicykel s prídavným sedadlom. K elektrokolobežke je zasa možné primontovať extra riadidlá. Ak máš potrebu si zacvičiť počas jazdy, víťazom je samozrejme elektrobicykel.

Rýchlosť a dojazd

Väčšina elektrických bicyklov prekoná v rovnakej váhovej kategórii väčšinu elektrokolobežiek. Pre čo najpohodlnejšie prenášanie sa váha zníži, no s ňou aj výkon motora či kapacita batérie. Klasické elektrokolobežky typu Xiaomi (zľavový kód: ALSHDJ35) alebo Ninebot (zľavový kód: SKDHFGEY50) dosahujú maximálnu rýchlosť 25 km/h, po upravení softvéru to je cca 32 km/h.

Elektrické bicykle môžu dosiahnuť rýchlosť až 40+ km/h alebo viac. Ak však jazdíš v hustej rannej premávke alebo v preplnených uliciach mesta, nemusí byť rýchlosť tvojim prvoradým problémom.

Elektrobicykel alebo elektrokolobežka
Ninebot G30 Max, zdroj: Escooters.dk

Elektrické kolobežky sú elegantné, svižné a môžu ľahko manévrovať okolo automobilov a iných vozidiel, ktoré spomaľujú cyklistov. V porovnaní s niekoľkými rôznymi osobnými elektrickými vozidlami som napríklad ja cítil potrebu ísť rýchlejšie ako je maximálna rýchlosť elektrokolobežky len veľmi zriedkavo, pretože som tak či tak musel spomaliť, aby som nenarazil do chodcov alebo cyklistov.

S úzkym vozidlom, akým je elektrokolobežka sa dá ľahko kĺzať medzi autami alebo chodcami, celkovo je podľa mňa flexibilnejšia. Je tiež pravda, že elektrické bicykle budú mať zvyčajne oveľa dlhšie dojazdy, a preto budú fungovať najlepšie pri dlhšom dochádzaní a výletoch, hoci ich väčšie batérie sa nabíjajú logicky dlhšie.

Náklady a bezpečnosť

Pri rozhodovaní medzi elektrobicyklom a elektrokolobežkou zaváži určite aj cena. Za bicykel zaplatíš v mnohých prípadoch viac ako za kolobežku. Záleží aj, aký model pri oboch vozidlách zvolíš. Výkon, batéria, odpruženie, materiály – to všetko pridáva na cene samotného vozidla.

Ak berieme do úvahy aj čínske elektrobicykle, tam je výber oveľa väčší a cenovo priaznivejší. Ušetriť tak vieš až stovky eur. Elektrobicykle značky Bezior (zľavový kód: GKB744S) alebo FIIDO (zľavový kód: DHJULY40OFF) sú za svoju cenu veľmi slušné kúsky. Elektrické bicykle sú vystavené väčšiemu riziku krádeže práve z dôvodu ich ceny. To zvyšuje náklady na vlastníctvo v dôsledku drahých zámkov na bicykle a poistenia elektrobicyklov.

Z elektrických kolobežiek sú to klasiky typu Xiaomi (zľavový kód: ALSHDJ35) a Ninebot (zľavový kód: SKDHFGEY50), no z tých výkonnejších a drahších Kaabo (zľavový kód: DHJULY40OFF), Dualtron, Zero / Techlife / Unicooltech.

Prilba a chrániče, zdroj: EbikeMTB.com

Pokiaľ ide o bezpečnú jazdu, elektrický bicykel môže byť lepšou voľbou na ceste ako elektrokolobežka. Má to niekoľko dôvodov, pričom niektoré súvisia s dizajnom samotných vozidiel. Kolobežky sú nižšie pri zemi a ich kolesá sú oveľa menšie, takže nerovnosti a otrasy nezvládajú rovnako dobre. Jazdci na kolobežkách sú tiež pre vodičov menej viditeľní ako cyklisti.

Mnoho jazdcov najmä na kolobežkách podceňuje akúkoľvek výstroj, ktorá je určite veľmi potrebná. Chrániče či špeciálna kombinéza sa odporúča skôr pri rýchlych strojoch dosahujúcich rýchlosť až 100 km/h. Človek sa však môže zabiť aj v rýchlosti 25 km/h. Prilba by preto mala byť vždy nevyhnutnou súčasťou každého jazdca kolobežky aj bicykla.

Je teda výhodnejší elektrobicykel alebo elektrokolobežka?

Ako sme už poznamenali, výber medzi elektrickým bicyklom a elektrokolobežkou závisí od množstva premenných, ktoré sa medzi jednotlivými jazdcami veľmi líšia.

Žiadne osobné elektrické vozidlo nie je navrhnuté tak, aby vyhovovalo všetkým možným prepravným potrebám. Pokiaľ však ide o náklady, pohodlie a jednoduché použitie, elektrické kolobežky môžu byť tou najlepšou voľbou pre väčšinu mestských dochádzajúcich a jazdcov v meste.