Oplatí sa kúpiť si Macbook teraz alebo je lepšie počkať?

Zvažujete nákup nového Macbooku? Možno sa Vám viac oplatí počkať. V tomto článku nájdete odporúčania pre najbežnejšie typy používateľov.

Apple na svojej online videokonferencii WWDC 2020 oznámil mnohé dôležité novinky. Najviac rozruchu však rozpútala správa, že Apple plánuje prejsť na svoju vlastnú architektúru a naďalej nepoužívať Intel ako výhradného dodávateľa procesorov pre svoje počítače s MacOS. Čo to znamená pre spotrebiteľa a mali by ste si dnes kúpiť nový Macbook?

apple-apple-silicon-xcode-alert-06222020-big-carousel-jpg-large-2x
Zdroj: Apple

Silikón od Applu

Počas spomínanej konferencie WWDC 2020 Apple oznámil, že všetky počítače s MacOS budú postupne vybavené procesormi Arm. Rovnakými procesormi, ktoré dnes používajú iPady a iPhony. Týmto spôsobom Apple zníži mieru, ktorou závisí od Intelu. Ešte nie je celkom jasné či budú v ponuke zariadenia výhradne len s Arm procesormi alebo bude na výber z dvoch variant – Arm aj Intel.

Prvý Mac s Arm procesorom by mal prísť do konca roka a celá ponuka by mala ponúkať Arm procesory v priebehu dvoch rokov. Apple ale oznámil, že stále pracuje na Intel zariadeniach a budú teda minimálne najbližšie dva roky vychádzať simultánne s Arm zariadeniami.

Oplatí sa súčasný Macbook?

Záleží na tom, kto sa pýta. Ak ste bežný používateľ, tak výhody Arm procesorov pre Vás budú minimálne a pravdepodobne skôr oceníte garantovanú stabilitu Intel platformy. Arm procesory si vyžadujú kompletnú prestavbu aplikácií, čo môže trvať aj niekoľko rokov.

Ak ste niekto, kto používa Mac predovšetkým na prácu s videom alebo fotkami, tak Vás Arm procesory potešia. Každý produkt od Adobe totiž je už teraz optimalizovaný pre Arm platformu. Zároveň by ste mali čakať nárast vo výkone týchto aplikácií. V prípade, že používate Váš Mac na inú profesionálnu činnosť, treba si zistiť, či Vami používané aplikácie sú optimalizované. Ak áno, určite zvoľte Arm platformu, pretože bude omnoho dlhšie podporovaná a aj mierny nárast vo výkone je v profesionálnej záťaži citeľný.