Odborníci hovoria, že dezinfekčné UVC lampy sú nebezpečné

UVC lampy sľubujú jednoduchú dezinfekciu povrchov, no v nesprávnych rukách sa skôr jedná o zbraň ako o zdravotnícku pomôcku, varujú odborníci.

Aj napriek tomu, že sa mnohé opatrenia pred zopár týždňami uvoľnili, ochorenie COVID-19 stále existuje. Zatiaľ čo sa hovorí o tom, že opatrenia sa majú sprísniť, odborníci hľadajú spôsoby, ako bojovať s týmto vírusom. Americká FDA (Food and Drug Administration) dala zelenú dezinfekčným lampám, ktoré používajú UVC žiarenie. Laboratória, ktoré tieto lampy certifikujú však varujú, že sa jedná o dvojsečný meč.

UV lampa Xiaomi na ničenie koronavírusu 2020 "class =" wp-image-43603 webpexpress spracované
Zdroj: Xiaomi

Dokážu UVC lampy skutočne bojovať s vírusom SARS-CoV-2?

UV svetlo sa na dezinfekciu používa už niekoľko rokov. Nemocnice, hotely, laboratória a letiská ho používajú už dlho. Do domáceho prostredia sa doteraz toto svetlo mohlo dostať, no jednalo sa o špecifické produkty, ako sú napríklad dezinfekčné obaly na zubné kefky. UV svetlo totiž má dostatočne krátku vlnovú dĺžku na to, aby zmenilo DNA a RNA bunky, vďaka čomu jej zabráni reprodukovať sa.

UV svetlo zaberá časť svetelného spektra s vlnovou dĺžkou medzi 180 až 400 nanometrov. UVC je špecifická časť UV svetla s vlnovou dĺžkou 180 až 280 nanometrov. To znamená, že UVC je ešte agresívnejšie pri kontakte s bunkami, keďže má kratšiu vlnovú dĺžku. Zatiaľ čo UVA a UVB (280 až 400 nanometrov) dokážu napríklad pomôcť opáliť sa, UVC by pokožku spálilo behom sekúnd. Môžeme byť radi, že naša atmosféra ho zastaví ešte predtým, ako k tomu dostane šancu.

Sadu takýchto lámp v Číne predáva aj Xiaomi. | Zdroj: Xiaomi

Výskumníci z Boston University dokonca počas výskumu zistili, že UVC lampa spoločnosti Signify zabila 99% vírusových častíc behom sekúnd, informuje Signify v tlačovom prehlásení.

Dostupnosť UVC dezinfekcie

UVC lampy nie sú jediný spôsob UVC dezinfekcie, ktorý momentálne poznáme. Existujú aj ventilátory a klimatizácie, ktoré využívajú UVC svetlo na dezinfekciu vzduchu, ktorý nimi prechádza. Spoločnosť Digital Aerolus tiež vyvinula UVC dron, ktorý lieta nad povrchmi a dezinfikuje ich. Takéto riešenia síce zvykli byť doménou industriálneho sektoru, no strach z ochorenia COVID-19 prenáša mnohé z týchto technológií aj k bežným spotrebiteľom. Zohnať teda UVC lampy nie je žiaden problém, čo vo výsledku predstavuje problém.

„Počas pandémie sme sa stretli s veľkým nárastom záujmu o UV dezinfekčné zariadenia, vrátane tých, ktoré sú orientované na spotrebiteľa. Práve tie môžu byť veľmi nebezpečné, ak sú použité nesprávne.“

Todd Straka – Underwriters Laboratories

Výroba týchto lámp sa dostala aj do rúk nekvalifikovaných spoločností a to je jeden z dôvodov, prečo Underwriters Laboratories, spoločnosť, ktorá certifikuje UVC lampy, vydala verejné prehlásenie o tom, že UVC lampy v mnohých prípadoch neplnia podmienky certifikácie a že v predaji je mnoho nebezpečných produktov. Spotrebiteľské UVC lampy totiž v mnohých prípadoch viac pripomínajú svetelné meče, než dezinfekčné vybavenie.

Produktový obrázok jednej z lámp. V popise produktu chýba akékoľvek upozornenie alebo varovanie, rovnako tak chýba aj návod na použitie. | Zdroj: Akaso Tech

Prečo je UVC nebezpečné?

Ako sme spomínali, UVC zabíja vírusové častice. Taktiež dokáže zabíjať bunky, či upraviť ich DNA a RNA. To z UVC robí silný karcinogén, ktorý môže aj po krátkej dobe ožiarenia spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Okrem toho môže priamy kontakt s UVC nenávratne poškodiť zrak či spôsobiť spomínané popáleniny pokožky.

Todd Straka, ktorý pracuje v Underwriters Laboratories, a jeho kolegovia skontaktovali NEMA (National Electrical Manufacturers Association) a ALA (American Lightning Association), aby všetci spolu adresovali svoje obavy v tomto dvojstranovom dokumente.

„Je potvrdené, že UVC pomáha eliminovať nebezpečné baktérie a vírusy vo vode, vzduchu a na povrchoch. Aj napriek tomu, počas šírenia ochorenia COVID-19, sme znepokojení faktom, že predávané UVC dezinfekčné zariadenia nespĺňajú bezpečnostné štandardy a sú dodávané s nekompletnými inštrukciami na použitie.“

Karen Willis – NEMA

FDA sa pripája a tiež zverejnila nové informácie týkajúce sa UVC lámp. Nájdete ich tu a hovorí sa v nich o tom, ako môžu byť UVC lampy nebezpečné.

Ak ide o UVC lampy, treba zachovať opatrnosť

Svet sa ocitol v skutočnej kríze. Spoľahlivé dezinfekčné riešenia nie sú vždy dostupné a práve preto sa UVC lampa môže zdať ako výborný spôsob prevencie. Nie všetky lampy sú však vyrobené s rovnakým dôrazom na bezpečnosť používateľa a medicínska verejnosť sa zhoduje v tom, že ich implementácia do domácnosti by nemala byť uponáhľaná.

Pre viac informácií, ktoré sa týkajú koronavírusu, z nášho magazínu kliknite na tento odkaz. Odporúčame predovšetkým tento článok o rúškach a respirátoroch.