Obnoviteľné zdroje preberajú energetickú štafetu. Do dvoch rokov ovládnu trh

Čistá energia dosiahla celosvetovú dynamiku v roku 2022, no túto dynamiku spustilo niečo deštruktívne. Ruská invázia na Ukrajinu katapultovala svet do globálnej energetickej krízy. A to zase vyvolalo snahu prejsť z fosílnych palív na obnoviteľné zdroje.

Keďže európske vlády a podniky pracujú na rýchlom zvyšovaní energetických alternatív, ktoré by nahradili ruský plyn, podľa predpovedí Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) bude množstvo kapacity obnoviteľnej energie pridanej v Európe v období rokov 2022-27 dvakrát vyššie ako v predchádzajúce päťročné obdobie. Je to spôsobené kombináciou pokusu obmedziť globálne otepľovanie na 1,5 °C a obáv o energetickú bezpečnosť.

Nadnárodný bankový gigant ING však vo svojom energetickom výhľade na rok 2023 uviedol, že napriek neistotám sa väčšine európskych utilít „v roku 2022 darilo veľmi dobre a bude sa im dariť aj v nasledujúcom roku.

V Číne sa v dôsledku jej nedávneho 14. päťročného plánu očakáva, že krajina bude v období rokov 2022-2027 predstavovať takmer polovicu nových globálnych prírastkov kapacity obnoviteľnej energie.

Výkonný riaditeľ IEA Fatih Birol v decembri povedal: „Obnoviteľné zdroje sa už rýchlo rozširovali, ale globálna energetická kríza ich nakopla do mimoriadnej novej fázy ešte rýchlejšieho rastu, keď sa krajiny snažia využiť svoje výhody energetickej bezpečnosti. Svet má v najbližších piatich rokoch pridať toľko energie z obnoviteľných zdrojov ako za predchádzajúcich 20 rokov.

IEA očakáva, že globálna kapacita obnoviteľnej energie vzrastie v období rokov 2022-2027 o 2 400 gigawattov – to sa rovná celkovej energetickej kapacite Číny. Tento očakávaný nárast je o 30 % vyšší ako objem rastu, ktorý bol predpovedaný len pred rokom, čo poukazuje na to, ako rýchlo vlády vrhli dodatočnú politickú váhu na obnoviteľné zdroje.

Obnoviteľné zdroje energie budú v nasledujúcich piatich rokoch predstavovať viac ako 90 % globálnej expanzie elektriny – a začiatkom roku 2025 predbehnú uhlie a stanú sa najväčším zdrojom globálnej elektriny.