Novinky z tohtoročného Google I/O

Konferencia nabitá technológiami a umelou inteligenciou. Čo zaujímavé sa predstavilo na Google I/O 2021? To sa dozviete v našom článku.

Každoročnú konferenciu I/O usporiadáva spoločnosť Google a tento rok, ako zvyčajne, priniesla veľa zaujímavých noviniek. Tie najlepšie sa pokúsime zhrnúť v tomto článku, kde sa tejto konferencii budeme venovať.

Android 12

Pre širokú verejnosť je najvýznamnejšou novinkou Android 12. Ten okrem nového prepracovaného dizajnu prinesie aj veľa nových možností personalizácie a vylepšenú interakciu s chytrou domácnosťou. Android 12 tiež novo ponúkne možnosť odomyknúť Vaše auto. Zmien je tu relatívne veľa, takže je vidieť, že Google so svojím operačným systémom nezaháľa.

Project Starline

Ďalšia prelomová novinka sa skrýva pod názvom Project Starline. Jedná sa síce zatiaľ skôr o koncept, aj tak ale rozhodne stojí za zmienku. Starline je revolučný spôsob online komunikácie, ktorý vďaka využitiu špeciálnych kamier a obrazoviek umožňuje prenos 3D modelu volajúcich. Ponúka tak veľmi pohlcujúci zážitok, ktorý na užívateľa pôsobí, ako by bol s druhým človekom naozaj v jednej miestnosti.

Google Maps

Vylepšenia sa dočkali aj populárne Google Maps. Tie by novo mali mať schopnosť plánovať trasu tak, aby človek spotreboval čo najmenšie množstvo paliva. Mapy tiež budú vedieť človeku ponúknuť takú trasu, aby sa do cieľovej destinácie dostal čo najbezpečnejšie. Do úvahy budú v takom prípade brať stav ciest, súčasnú prevádzku aj počasie. Na mapách budú po novom tiež zobrazované prechody, chodníky či pešie ostrovčeky. Čerešničkou na torte je potom úprava zobrazenie máp podľa dennej doby, vďaka čomu budú mapy človeku napríklad ráno ukazovať najbližšej kaviarne.

Google Photos

V aplikácii Google Photos bude novo možné si vytvoriť súkromnú zložku, do ktorej bude mať človek prístup len po zadaní hesla. Aplikácia zároveň dostane vylepšenú umelú inteligenciu, ktorá bude schopná vytvárať albumy napríklad podľa objektov na fotke. Zároveň bude možné skryť všetky fotky, na ktorých sa vyskytuje konkrétna osoba, alebo ktoré pochádzajú z určitého obdobia. V aplikácii bude tiež možnosť si z iba dvoch fotiek za pomoci AI vytvoriť pohyblivý snímku.

LaMDA

V neposlednom rade musím spomenúť aj projekt nazvaný LaMDA. Jedná sa o nadupaného chatovacieho robota s umelou inteligenciou, ktorý funguje ako šikovný asistent. Narozdiel od doterajších asistentov ale vie používať hovorovú reč, do ktorej dokáže zakomponovať reálne fakty či udalosti. LaMDA dokáže s človekom voľne komunikovať takmer o čomkoľvek – pri predstavovaní na konferencii napríklad hrala úlohu planéty Pluto či papierovej lastovičky. LaMDA je síce stále vo fáze vývoja, v budúcnosti by ale mala byť súčasťou bežného Google Asistenta.

Tohtoročný Google I/O bol klasicky veľmi nabitý a dychberúci, Na konferencii bola predstavená ešte rada ďalších inovácií a menších vylepšení existujúcich produktov, ktoré sa budú postupne snažiť prebiť do bežného využitia.