Nový Tesla Model S: Všetko, čo potrebujete vedieť

Rýchla ako superšport, najlepší dojazd vo svojej triede či futuristický dizajn. Aj takto sa dá opísať nová Tesla Model S.

Tesla oznámila novú verziu svojho exekutívneho sedanu. Model S v roku 2021 dostáva celkovo 2 nové motorizácie, ktoré sú veľkým krokom vpred. Parametre naznačujú, že Tesla Model S Plaid+, ktorá je momentálne najvyšším modelom, by mala byť najrýchlejším sériovo vyrábaným automobilom. Ako sa to Tesle podarilo?

Image
Zdroj: Twitter

Nový Tesla Model S Plaid a Plaid+

Elon Musk na Twitteri predstavil dve nové motorizácie Modelu S. Tie sú vybavené celkovo až tromi elektromotormi. Pravdepodobne sa jedná o rovnakú technológiu, akou bude vybavený Tesla Cybertruck, o ktorému sme sa nedávno venovali v tomto článku. Plaid+ dosahuje zrýchlenie z 0 na 100 za menej ako 2.1 sekundy, čo z neho robí konkurenta pre dvanásťvalcové superšporty.

Celkovo má Plaid+ až 1100 koní a udávaný dojazd takmer 850 kilometrov. Cena 150 tisíc eur ho však dostáva mimo dosahu väčšiny z nás. O niečo dostupnejšia by mala byť motorizácia Plaid, ktorá ponúka 1020 koní, udávaný dojazd okolo 650 kilometrov a zrýchlenie z 0 na 100 za 2.1 sekundy. Cena tejto prostrednej motorizácie je potom niečo málo nad 125 tisíc eur.

Výrazná zmena prebehla aj v interiéri

Tesla Model S bol vždy veľmi rýchly elektromobil. Pôvodný dizajn bol síce futuristický, no počas posledných 10 rokov výrazne stratil na atraktívnosti. Inžinieri v Tesle si to všimli a rozhodli sa vytvoriť interiér, aký sme doteraz mohli vidieť len v prototypoch na autosalónoch.

Dominantou je „hranatý“ volant. Namiesto klasického kruhu má nový volant tvar, ktorý pripomína volanty z monopostov F1. Je tento volant praktickejší? To odhalí až čas. Okrem toho však prišla veľká zmena aj v páčkach za volantom – tie totiž zmizli. Namiesto nich nájdete na volante zopár nových tlačidiel.

Image
Zdroj: Twitter

Druhá najvýraznejšia zmena je v centre palubovej dosky. Vertikálny displej staršieho modelu je nahradený horizontálnou jednotkou, ktorá je veľmi podobná tej, ktorú nájdeme aj v Modeli 3. Rovnakou kúrou prešiel aj Model X.

Zmeny exteriéru sú zanedbateľné

Nový Model S prešiel aj miernou revíziou exteriéru. Tú si však moc nevšimnete. Rozdielny je predný nárazník, ktorý pôsobí o niečo rafinovanejšie. Najbadateľnejšou zmenou je absencia chrómu. Ten bol nahradený matne čiernymi doplnkami.

Nové Modely S Plaid by sa mali k prvým zákazníkom dostať v priebehu jari a drahšia verzia Plaid+ príde až koncom roka.