Nový Tesla Roadster bude mať rekordné zrýchlenie

Tesla vedie automobilový priemysel vpred hneď v niekoľkých ohľadoch. Nový Tesla Roadster bude autom s najväčším zrýchlením z 0 na 100.

Americká automobilka Tesla je v posledných rokoch jednou z najsledovanejších technologických firiem. Elektromobily tejto značky sú tými najvýkonnejšími na trhu a s ich autopilotom sa zatiaľ žiadna iná značka nemôže merať. Okrem toho sa ale Tesla bude čoskoro môcť pýšiť aj vozidlom s najlepším zrýchlením z 0 na 100 na svete. Bude ním dlho očakávaný Tesla Roadster.

Tesla Roadster je elektrický športiak

Roadster bol prvýkrát predstavený už v roku 2017 a už vtedy bolo jasné, že sa bude jednať o prémiový a vysoko výkonný automobil. Podľa vtedajších informácií mal byť schopný z nuly na sto zrýchliť počas iba 1,9 sekúnd, teda rýchlejšie ako ktorékoľvek auto so spaľovacím motorom. Ako ale sám Elon Musk nedávno informoval na Twitteri, to sa bude týkať len základná verzia automobilu. Drahšie a výkonnejší variant na tom bude ešte výrazne lepšie.

Doslova raketové zrýchlenie

Za príplatok totiž zákazník dostane auto, ktoré bude okrem elektrického motora obsahovať aj raketové motory. Budú to rovnaké motory, ako využíva aj Mušková ďalšie firma SpaceX. Zo začiatku táto informácia mnohým pripadala ako žart, jedná sa ale o skutočnosť. Tieto motory by mali byť schované na zadnom nárazníku a auto vďaka nim zrýchli na 100 km/h za len 1.1 sekundy. Teda asi za polovicu času, ktorý na to potrebuje súčasný rekordman, ktorým je Porsche 918 Spyder.

Veľkým plusom pre Teslu je navyše fakt, že sa cena Roadsteru odhaduje na zhruba 250 000 USD. To je síce pre väčšinu z nás nepredstaviteľná suma, v porovnaní so spomínaným modelom od Porsche, ktorý stojí niekoľko miliónov dolárov, je to ale za babku. 

Roadstery mali pôvodne z výrobných liniek prúdiť už vlani, nakoniec bola ale výroba odsunutá na rok 2022. Ešte chvíľu si na ne preto počkáme, rozhodne sa máme ale na čo tešiť. Ako hovorí sám Elon Musk, bude sa jednať o jedinečný, ale intenzívny zážitok porovnateľný s drsnou horskou dráhou.