NÁVOD | Ako zapnúť/vypnúť iCloud Private Relay v iOS 15

Nový iCloud Private Relay je akási VPN na steroidoch. V tomto článku Vám ju podrobne predstavíme a ukážeme ako ju môžete zapnúť či vypnúť.

Najnovší iOS 15 priniesol množstvo noviniek, ktoré používatelia budú využívať každý deň. Jednou z nich je Private Realy, ktorý nahrádza akúkoľvek potrebu pre VPN. Táto funkcia sa pýši dokonalým a úplným šifrovaním všetkého, čo na internete prezeráte, vrátane Vašej identity.

Čo je to iCloud Private Relay?

Private Relay je súčasťou iCloud+, teda balíčka rozšírených funkcií prichádzajúcich v iOS 15. Na povrch sa môže zdať, že ide o jednoduchú VPN službu, no nie je tomu tak. Táto novinka využíva dva šifrovacie okruhy na to, aby ste získali stopercentné súkromie.

Prvý šifrovací okruh sa zaoberá šifrovaním webovej stránky, ktorú prezeráte. Ten by sám o sebe ponúkol rovnaké súkromie ako klasická VPN. Vďaka nemu totiž Váš internetový provider nevie, aké weby navštevujete. Pri dostatočnom úsilí by na to však vedeli prísť a preto Apple pripravil aj druhý šifrovací okruh.

Druhý šifrovací okruh maskuje Vašu identitu. V skratke sa dá povedať, že ani Apple nevie, kto ste a aké webové stránky prehliadate. Veľká výhoda je v tom, že ak by niekto získal prístup k jednému okruhu, tak by mu to bolo úplne zbytočné. Zistil by totiž iba Vašu identitu alebo iba to, čo prehliadate. Podľa slov Apple sa tieto dve informácie nedajú zistiť naraz. Jedná sa o akúsi VPN na steroidoch.

Na to, aby ste túto funkciu vedeli používať budete potrebovať iPhone alebo iPad s operačným systémom iOS 15 alebo iPadOS 15. V prípade Macu budete potrebovať nový MacOS Monterey.

Ako zapnúť/vypnúť iCloud Private Relay

Táto úžasná funkcia má jeden neduh. Podľa dostupných testov môže v niektorých prípadoch spomaliť Vaše internetové pripojenie. Aj keď Apple plánuje túto nevýhodu minimalizovať alebo úplne odstrániť, ak máte výrazne pomalšie pripojenie, odporúčame túto možnosť aspoň dočasne vypnúť.

Funkcia sa v niektorých situáciách sama opäť zapne, takže ju budete možno musieť vypínať častejšie.

  1. Na iPhone s iOS 15 otvorte aplikáciu Nastavenia
  2. Stlačte svoje meno na samom vrchu nastavení
  3. Zvoľte možnosť iCloud
  4. Zvoľte možnosť Private Relay
  5. Pomocou zobrazeného tlačidla môžete teraz funkciu ľubovoľne zapínať a vypínať
Zdroj: 9to5Mac
Zdroj: 9to5Mac

V prípade, že používate MacOS, tak je postup podobne jednoduchý:

  1. Otvorte Systémové nastavenia
  2. Zvoľte možnosť Apple ID
  3. Zvoľte možnosť iCloud a potom Private Relay