Najlepšie aplikácie pre Macbook s čipom Apple M1

Kúpili ste si nový Macbook alebo Mac mini s Apple M1 čipom? Tieto aplikácie sú už optimalizované a určite stoja za pozornosť.

Apple tento rok predstavil svoje vlastný procesor s názvom Apple M1. Ponúka ho nový Macbook Air a Macbook Pro, ale aj Mac mini. Ak sa Vám podarilo zaobstarať si niektorý z týchto produktov, tak iste rozmýšľate, ako tieto čipy využiť na maximum. Pripravili sme si zoznam aplikácií, ktoré sú optimalizované pre tento nový procesor a mal by ich mať takmer každý z nás. Aké sú teda najlepšie aplikácie pre Macbook s čipom Apple M1?

Macbook s procesorom Apple M1

O tomto novom procesore máme tento samostatný článok. V skratke ale musíte vedieť, že sa jedná o skutočného pracanta. Aj keď pri pohľade na cenu by ste to možno nepovedali, tieto nové zariadenia ponúkajú viac výkonu ako mnohé Macbooky vyšších kategórií. Ak Vás zaujímajú detaily a to, ako sa to Apple podarilo, tak si určite prečítajte spomínaný článok.

Výkonu majú na rozdávanie, ako ho teda čo najlepšie využiť?

PIXELMATOR PRO

Potrebujte upravovať fotky? PIXELMATOR PRO je jednou z najlepších aplikácií, ktorú na Macbook možno dostať. Podporuje viacero sofistikovaných vrstiev úprav, RAW formáty, filtre a prednastavené presety. Jednou z veľkých výhod tejto aplikácie je to, že ponúka umelú inteligenciu schopnú naučiť sa upravovať fotky vo Vašom alebo Vami želanom štýle. Táto umelá inteligencia sa učila upravovať fotky zo vzorky 20 miliónov snímok a môže pomôcť predovšetkým tým z nás, ktorí poriadne nevedia, čo robia. Ďalším silným aspektom tejto aplikácie je cena. Aj napriek tomu, že mnohí iní vývojári požadujú predplatné, PIXELMATOR PRO Vás jednorazovo vyjde na 20€. Nájdete ho tu.

Pixelmator Pro

Skvelý je aj variant na iPad, ktorý podporuje Apple Pencil a stojí len 5€.

Adobe Lightroom

Lightroom je prvá z Adobe aplikácií, ktorá bola prepracovaná do M1 prevedenia. Jedná sa presne o ten Lightroom, na ktorý ste zvyknutý. Je to stálica a líder vo svete fotografie a pre mnohých sa jedná o nenahraditeľný nástroj. Oproti spomínanému PIXELMATOR PRO si za to ale rád nechá zaplatiť. Zatiaľ čo samotné stiahnutie aplikácie je zadarmo, pre jej používanie si potrebujete predplatiť Adobe Creative Cloud, ktorý Vám môže vyjsť až 52€ mesačne. Lightroom stiahnete tu.

Lightroom

Ostatné aplikácie, ako je napríklad Photoshop, by sa mali v priebehu roka na novú platformu dostať tiež. Presný harmonogram ale neexistuje.

Prehliadač Google Chrome a Mozilla Firefox

Ak nechcete používať natívny prehliadač Safari, tak pre Vás už existujú alternatívy. Google Chrome, ktorému sme sa v minulosti zopárkrát venovali, a Mozilla Firefox sú plne pripravené. Rovnako tak aj Microsoft Edge. Dôležité však je pri sťahovaní zaškrtnúť, že chcete verziu pre „Mac s čipom Apple“. Ak by ste stiahli verziu pre Intel, tak by síce fungovala, no nebola by tak efektívna. Firefox viete stiahnuť tu a Chrome zas tu.

Google Chrome

Fantastical

Potrebujete prepracovaný kalendár? Fantastical je práve tým, čo hľadáte. Táto aplikácia si v Apple ekosystéme už pred rokmi vybudovala silnú reputáciu. Existuje pre Mac, iPad aj iPhone. Funkcie sú veľmi bohaté a ak budete ochotný si zaplatiť za verziu Pro, ktorá stojí 5€ mesačne, tak ich budete mať k dispozícii ešte ďaleko viac. Odomkne sa Vám napríklad funkcia to-do list, synchronizácia kalendárov alebo widgety. Fantastical stiahnete tu.

Fantastical

Microsoft Office 365

Office je balík služieb, ktorý by nemal chýbať nikomu. Zatiaľ čo natívne aplikácie od Apple postačia niektorým z nás, väčšina ďaleko radšej siahne po profesionálnom riešení od Microsoftu. Všetky aplikácie boli promptne aktualizované do svojho Apple M1 kabátu, ktorý navonok vyzerá presne tak, ako sme boli doteraz zvyknutí. Stiahnuť ho môžete tu, no budete potrebovať predplatné.

Microsoft 365

Ak chcete balík Office používať lacnejšie alebo úplne zadarmo, tento náš článok Vám ukáže legálnu cestu ako na to.

iMazing

Táto aplikácia je primárne určená na to, aby ste monitorovali Váš iPhone a iPad. Umožňuje vytvárať zálohy, automaticky prenášať fotky, kontakty aj správy bez potreby iCloudu. Krátko po vydaní čipov M1 sa však prišlo na to, že tiež umožňuje spustiť akúkoľvek aplikáciu určenú na iPhone alebo iPad na Vašom Macbooku. Samozrejme sa nejedná o ideálny používateľský zážitok, no ak takúto šikovnú pomôcku potrebujete, je jednou z mála možností. Postupne sa všetky iOS a iPadOS aplikácie budú dať spustiť na Macu aj bez potreby takýchto vychytávok, no momentálne je iMazing skvelá pomôcka. Po skúšobnej dobe Vás ale vyjde na 40€, čo nie je vôbec málo. Nájdete ju tu.

iMazing

Bartender

Bartender je vynikajúca aplikácia, ktorá pomôže zorientovať sa v notifikačnej lište Macbooku. Všetky notifikácie a ikonky skryje pod jednu jedinú ikonku, ktorú rozbalíte kliknutím. Nejedná sa o aplikáciu tak zložitú, ako ostatné aplikácie v tomto zozname, no je spomedzi nich najdôležitejšia. Najmä ak Vaša notifikačná lišta bliká ako vianočný stromček. Bartender stiahnete tu, no po skúšobnej dobe Vás vyjde na 15€. Túto investíciu však oľutuje málokto.

Bartender

Neural Mix Pro

Táto aplikácia je určená najmä hudobným fanatikom. Umožňuje rozdeliť vokály od inštrumentálov, meniť tempo alebo tóny. Ak sa zaujímate o tvorbu hudby, tak toto je aplikácia práve pre Vás. Plná verzia Vás ale vyjde na 50€, čiže sa radí medzi najdrahšie aplikácie na tomto zozname. Stiahnuť ju môžete tu.

Neural Mix Pro

BetterTouchTool

Máte Macbook Pro s touchbarom? Ak áno, táto aplikácia Vám pomôže si touchbar prispôsobiť tak, aby ste z neho vyťažili maximum. Dáva Vám nad ním takmer plnú kontrolu, čo ocení každý. Ponúka Vám dokonca 45-dňovú skúšobnú dobu a po jej skončení stojí len 8€. Nájdete ju tu. Toto je aplikácia, ktorú by mal myť predinštalovanú každý Macbook Pro.

BetterTouchTool