Najlepší antivírus pre Windows v roku 2023: Zraky vytrel nový šampión

Viete aký je antivírus dôležitý? Potrebujete vedieť, ktorý je pre Vaše potreby ten najlepší? V tomto článku nájdete všetko čo potrebujte vedieť.

Mnohí z nás majú na svojom počítači dôležité dokumenty, rodinné fotografie či iné citlivé dáta. Bohužiaľ, žijeme v dobe, v ktorej je veľmi jednoduché o toto všetko prísť kvôli rôznemu škodlivému softwaru. Zároveň je však dnes ľahko dostupná veľmi kvalitná ochrana a častokrát dokonca zadarmo. Pripravili sme si zhrnutie najlepších riešení ochrany Vášho počítača v niekoľkých kategóriách podľa toho, ako počítač používate. Zistite aký antivírus je najlepší.

Zdroj: Creative Commons

Všetky dáta sú čerpané z nezávislých a spoľahlivých zdrojov ako je AV-Test, AV-ComparativesSE Labs. Tiež bolo čerpané z našich vlastných skúseností.

Potrebujete vôbec antivírus?

Toto je otázka, na ktorú sa dá nájsť široká škála odpovedí a nikto vlastne s istotou nevie, aká je pravda. Existuje skupina ľudí, ktorí tvrdia, že antivírus je celkom zbytočný a odoberá výkon Vášho počítača pre nič za nič. Iní si myslia, že takáto forma ochrany je vitálna a nikto by bez nej nezašiel ďaleko. Nech už je to akokoľvek, naše odporúčanie je jasné: Prevencia je dôležitá. Určite je lepšie byť chránený a nikdy sa nevystaviť riziku, než naopak. Práve preto sme zaviedli niekoľko kategórií a každý sa v jednej z nich nájde.

Základná ochrana bez starostí – Microsoft Defender

Ak ste bežný používateľ, ktorý väčšinu času trávi surfovaním po internete, a používate zdravý rozum (neklikáte na podozrivé odkazy, používate VPN, udržujete svoj počítač aktualizovaný a máte silné heslá), tak by Vám mal stačiť Microsoft Defender. Tento antivírus, doteraz známy ako Windows Defender, poskytuje ochranu proti základným typom útokov a prekvapivo širokej škále škodlivého softwaru. Microsoft ho navyše udržuje spoľahlivo funkčný pomocou častých aktualizácií.

To najlepšie? Je kompletne zadarmo a už teraz Vám pracuje na pozadí bez toho, aby ste o tom vedeli. Táto ochrana nie je najlepšia, no, ako je spomenuté vyššie, dostačuje mnohým používateľom. V prípade, že si do počítača nainštalujete iný antivírus, sa Microsoft Defender sám automaticky deaktivuje.

Zdroj: Microsoft

Najlepšia ochrana zadarmo – Bitdefender Antivirus Free Edition

Ak máte pocit, že Vaše nároky sú vyššie ako nároky bežného používateľa, no nie tak vysoké, aby ste boli ochotný za antivírus zaplatiť, tak Bitdefender ponúka riešenie, ktoré bude pre Vás ideálne. Neplatená verzia ich antivírusu Vás ochráni proti širšej škále hrozieb ako Microsoft Defender a jeho používanie je pohodlné. Po inštalácii ani neviete, že ho máte v počítači, dokým ho nepotrebujete.

Bitdefender získal veľmi vysoké hodnotenia počas posledných niekoľko rokov. Ak ste ochotný si priplatiť, ich Bitdefender Total Security 2020 stojí 90 dolárov ročne a v rámci tejto ceny navyše ponúka vlastné VPN riešenie a možnosť nastavenia rodičovskej ochrany detí.

Toto riešenie je vhodné pre každého, kto trávi na počítači veľa času a prípadne na ňom aj pracuje. Umožní Vám ochrániť všetky Vaše dáta a zachováva nerušený používateľský zážitok.

Zdroj: Bitdefender

Najlepší platený antivírus – Norton 360 s LifeLock Select

Spoločnosť NortonLifeLock, doteraz známa ako Norton Security, bola vždy považovaná za jedného z lídrov vo svete počítačovej ochrany. Aj ich súčasné produkty sa radia medzi jedny z najlepších. Predovšetkým však treba vyzdvihnúť ich antivírus Norton 360 s LifeLock Select. Tento síce nie je zadarmo, keďže pri cene 130€ za rok sa dá považovať za jedno z drahších riešení. Za túto sumu ale môžete nainštalovať predplatený antivírus až na 5 zariadení, ktoré môžu fungovať na platforme Android, iOS, MacOS alebo Windows. Nemyslíme si, že mimo Windowsu antivírus potrebujete, ale táto možnosť tam každopádne je.

Prečo je toto najlepší antivírus? Ponúka ochranu, ktorá je porovnateľná s konkurenciou, no to nie je všetko. Za sumu ktorú zaplatíte dostanete ešte aj VPN službu, 100 GB cloudového úložiska na zálohovanie dát, manažéra hesiel, rodičovskú ochranu a LifeLock ochranu proti krádeži identity. Tieto služby je skvelé mať v jednom balíku, pretože ak by ste ich chceli platiť jednotlivo, tak by Vás to stálo ďaleko viac.

Zdroj: Norton

Potrebujete odstrániť už stiahnutý malware? – Malwarebytes

Ak máte podozrenie na to, že Váš počítač už v sebe má stiahnutý škodlivý software, tak Vašou najlepšou voľbou bude Malwarebytes. K dispozícii je ako neplatená tak aj platená verzia. Je na Vás, ktorú variantu si zvolíte, no majte na pamäti, že sa jedná o možnosť skôr pre skúsenejších používateľov.

Zdroj: Malwarebytes