Budúcnosť podľa Motoroly: Budeme elektroniku nabíjať vzduchom?

Motorola vidí budúcnosť nabíjania spotrebnej elektroniky v bezdrôtovej technológii prebiehajúcej len pomocou vzduchu.

Motorola nedávno predviedla novú technológiu, ktorá sľubuje bezdrôtové nabíjanie smartfónu či inej spotrebnej elektroniky s podporou bezdrôtového nabíjania do vzdialenosti až 3 metrov. Celé to však prebieha bez akejkoľvek bezdrôtovej podložky. Ide totiž o nabíjanie vzduchom.

Značka vlastnená spoločnosťou Lenovo túto technológiu demonštrovala v krátkom 30-sekundovom videu. Bezdrôtová nabíjačka vyzerá ako veľký Wi-Fi modem.

Keď je v blízkosti príslušný smartfón, zariadenie ho dokáže automaticky rozpoznať a následne začať nabíjať. To všetko bez toho, aby sa zariadenie spoliehalo na akýkoľvek nabíjací kábel či nabíjaciu podložku.

Motorola a jej nabíjanie vzduchom

Motorola hovorí, že systém dokáže bezdrôtovo dobíjať smartfón do vzdialenosti až 3 metrov. Rovnaký systém je tiež schopný dobíjať štyri smartfóny súčasne.

Nabíjanie pod uhlom nie je pre Motorolu žiaden problém

Ďalšou vynikajúcou funkciou je, ako môže bezdrôtová nabíjačka prenášať energiu do smartfónu cez 100-stupňové zorné pole. Aby si do svojho smartfónu dostal kúsok šťavy navyše, nemusíš ho umiestniť priamo na nabíjačku. Nabíjať je totiž možné aj pod uhlom, čo je naozaj skvelé.

Motorola nabíjanie vzduchom
Motorola Air Charging, zdroj: CNET.com

Spoločnosť Motorola vyvinula túto technológiu so spoločnosťou GuRu Wireless, ktorá sa špecializuje na vytváranie technológií bezdrôtového nabíjania pre spotrebnú elektroniku, herné konzoly či inteligentné domáce zariadenia.

Jedná sa o zásadný odklon od predchádzajúcich metód prenosu energie.
GuRu Wireless využíva patentovanú technológiu „Smart Lensing“, ktorá umožňuje použitie sústredených energetických lúčov na vysoko efektívny prenos energie.

– Motorola

Spoločnosť Motorola zatiaľ neuviedla, kedy plánuje systém bezdrôtového nabíjania uviesť do predaja. Rovnako nevieme ani to, koľko nás bude takáto „vzdušná“ nabíjačka stáť. Veríme však, že už v blízkej budúcnosti budeme môcť vidieť prvú verziu tohto zariadenia.

Ďalšou dôležitou a zatiaľ nezodpovedanou otázkou ostáva, ako rýchlo dokáže technológia nabiť smartfón. Motorola sa k tomuto údaju zatiaľ nevyjadrila.

Motorola nabíjanie vzduchom
Motorola Air Charging, zdroj: PCMag.com

Myslíš si, že sa stane tento typ nabíjania v budúcnosti bežným tak, ako je teraz technológia bezdrôtového nabíjania pomocou rôznych wireless podložiek? Napíš nám svoje postrehy dolu do komentárov 🙂