Morské riasy ako možné palivo budúcnosti

Sú morské rasy palivom budúcnosti? Ak áno, aký dopad to bude mať na globálne oteplovanie a kedy ich začneme používať? Všetko sa dozviete v našom článku.

Morské riasy už nebudú iba doménou sushi, veľmi skoro sa môžu stať tiež pomerne bežným palivom. Ako presne by mali riasy ako palivo fungovať a či sa bude jednať o skutočnej ohrozenie ropnej produkcie, na to sa pozrieme v našom článku.

Laboratórne úpravy sú nezbytné

Hneď v úvode musíme povedať, že sa nejedná o klasické morské riasy ako také, ale o špeciálne upravené riasy. O to sa postarala biotechnologická spoločnosť Synthetic Genomics. Práve tá by chcela už v roku 2025 mať postavený aspoň jeden závod, ktorý by produkoval dieselové a letecké palivo práve z týchto upravených rias. Navyše, cena jedného barelu takto vyrobeného paliva by nemala prekročiť 70 dolárov.

Prečo zrovna riasy, pýtate sa. V súčasnej dobe je hlavným zdrojom biopalív etanol na báze kukurice. Avšak v roku 2017 vedci zistili, že môžu donútiť riasy produkovať až dvakrát viac tuku. To v praxi znamená, že vďaka riasam môžeme mať oveľa účinnejšie palivá ako súčasné biopalivá. Pritom nebola potreba žiadneho veľkého zásahu.

Morské riasy s väčšou produkciou tuku

Vedcom sa totiž podarilo zistiť, ako riasy štiepia uhlík, aby z neho následne vyrábali tuky. Uhlík riasy primárne získavajú z oxidu uhličitého a sú schopné, za bežných podmienok, premeniť 15% oxidu na uhlík. Keď riasy ale vedci trošku upravili, riasa bola schopná premeniť až 40% oxidu uhličitého. To so sebou prináša aj väčší počet vyrobeného tuku.

Navyše, a to je veľmi podstatné, riasy nie sú až tak náročné na pestovanie a nemusí dochádzať k zaberaniu poľnohospodárskej pôdy. Jednoducho sa napríklad vo vyprahnutej púšti postaví obrovská betónová nádrž, ktorá sa napustí slanou vodou a tu sa riasy môžu pestovať. Už teraz sa chystajú pilotné projekty, kde by sa postavilo niekoľko desiatok týchto nádrží a pestovanie by sa vyskúšalo v praxi. Ak sa to vedcom podarí, mohla by mať krajina tiež náhradný zdroj paliva pre automobilovú a leteckú dopravu.

Ekológia na prvom mieste

Je jasné, že palivo z týchto rias pomôže tiež ekológii. Po prvé sa zníži využívanie paliva na báze ropy, za druhé potom nebude potrebné zaberať poľnohospodársku pôdu, ako sa deje v prípade iných biopalív. Samotné spracovanie týchto upravených rias tiež bude mať menší zaťažujúci efekt na životné prostredie.