Meta sledovala tlačidlo LIKE. Nevyhla sa miliónovej pokute

Spoločnosť Meta sa rozhodla sledovať tlačidlo palca nahor, resp. lajku. Stálo ju to niekoľko desiatok miliónov dolárov.

Dobre známe tlačidlá „Páči sa mi to“ na Facebooku a „Tweet“ na Twitteri umožňujú používateľom daného webu zdieľať obsah so svojimi priateľmi a sledovateľmi. Bez toho, aby to väčšina vedela, umožňujú stránkam sociálnych médií sledovať používateľov – aj keď na ne ľudia nekliknú.

Čo tieto tlačidlá presne robia?

Ich primárnou funkciou je umožniť používateľom zdieľať príspevky. Tlačidlá však umiestňujú do počítača používateľa súbory „cookies“, ktoré umožňujú Facebooku a Twitteru vedieť, kedy používateľ navštívil konkrétnu stránku. Ak navštíviš akúkoľvek webovú stránku s tlačidlom „Páči sa mi to“, Facebook o tom vie.

Ako to, že ťa tlačidlá sledujú aj keď na ne neklikneš?

Pokiaľ si sa za posledný mesiac prihlásil na Facebook alebo Twitter aspoň raz, tvoje údaje sa zhromažďujú, aj keď neklikneš na tlačidlo. Sledovanie sa zastaví iba vtedy, keď sa používateľ odhlási zo svojich účtov na Facebooku alebo Twitteri.

Tlačidlo Like a Tweet sa vyskytuje aj mimo sociálnych sietí

Tlačidlo Like pri Facebooku a Tweet pri Twitteri boli za posledný rok pridané na milióny webových stránok. Miniaplikácia Facebooku sa zobrazuje na jednej tretine z 1 000 najnavštevovanejších webových stránok na svete, zatiaľ čo tlačidlá Google a Twitter sú na jednej štvrtine a jednej pätine týchto stránok.

Facebook, Twitter, Google a ďalší tvorcovia sociálnych sietí tvrdia, že údaje nepoužívajú na sledovanie používateľov. Taktiež hovoria, že údaje sú „anonymizované“, aby ich nebolo možné spätne vystopovať ku konkrétnym používateľom.

tlačidlo like
Facebook/Meta, zdroj: PlayTech.com

Facebook tvrdí, že údaje používa iba na podporu cielených reklám. Sociálna sieť uchováva údaje tri mesiace, čo je podstatne dlhšie ako dva týždne, počas ktorých Google uchováva podobné informácie. Twitter tvrdí, že údaje nepoužíva a „rýchlo“ ich vymaže.

Facebook, resp. Meta si však za toto „nevinné“ sledovanie vyslúžila vcelku mastnú pokutu, ktorá činí 90 miliónov dolárov. Prípad obvinenia spoločnosti v tejto veci je starý už 10 rokov, pričom sa tiahne od 2012. Vo veci boli roky 2010 a 2011, kedy Facebook toto sledovanie tlačidiel využíval bez vedomia používateľov vo svoj prospech.

Ako sa zbaviť sledovania?

Ak sa obávaš sledovania na sociálnych sieťach, mal by si sa z týchto stránok úplne odhlásiť. Zdá sa, že v dnešnej dobe môžeš mať buď pohodlie, alebo súkromie. Nie však oboje.