Spoločnosti Meta dochádzajú financie. Zuckerberg tvrdí, že všetko ide podľa plánov

Meta stráca kopec peňazí, no Markovi Zuckerbergovi to vôbec nevadí. V metaverze vidí obrovský potenciál.

Meta zaznamenala koncom apríla nárast akcií až o 18 % po tom, čo zverejnila svoje štvrťročné zisky. Na druhú stranu, Reality Labs (metaverse), v prvých troch mesiacoch roka bola aj naďalej stratová, pričom vykázala stratu až 3 miliardy dolárov.

Najnovšie straty nasledovali po náraste výdavkov jednotky metaverse vo výške viac ako 10 miliárd dolárov v roku 2021. Generálny riaditeľ Mark Zuckerberg sa však neznepokojuje. Hovorí, že je to všetko súčasťou plánu na vybudovanie metaverza v priebehu nasledujúceho desaťročia.

Zatiaľ čo sa zameriavame na najväčšie príležitosti a výzvy súčasnosti, myslím si, že je dôležité vybudovať základy aj pre ďalšiu éru sociálnych technológií.
Snažím sa viesť spoločnosť spôsobom, v ktorom sa staviame ako popredná spoločnosť pre budovanie budúcnosti sociálnej interakcie a Metaverse.

Mark Zuckerberg

Meta spustila VR aplikáciu Horizon Worlds, ktorú Zuckerberg nazýva „stredobodom“ svojej metaverse stratégie. Spoločnosť tiež plánuje vydať webovú verziu Horizon Worlds koncom tohto roka, aby umožnila prístup aj používateľom bez VR headsetu.

Až keď sa tieto produkty skutočne dostanú na trh a zmysluplným spôsobom sa nerozšíria a tento trh skončí ako veľký, nebude to znamenať veľký príjem alebo zisk, ktorý prispeje k podnikaniu.

Mark Zuckerberg

Do Reality Labs (metaverse) vkladá Mark Zuckerberg veľkú dôveru

Zuckerberg však pripustil, že z dôvodu rastúcich investícií do metaverse nebude celková ziskovosť spoločnosti Meta taká silná, ako by inak mohla byť v roku 2022.

„Uvedomujem si, že postaviť to je drahé. Je to niečo, čo ešte nikdy nebolo postavené,“ povedal a pripustil, že metaverzu bude trvať dlhšie, kým sa pridá k rastu výnosov, než mnohým iným predchádzajúcim službám spoločnosti.

Investori sú nadšení, nakupujú akcie

Napriek stratám v metaverznej jednotke Meta, niekoľko popredných investičných bánk uviedlo, že zisky spoločnosti sú pôsobivé. Analytici UBS pod vedením Lloyda Walmsleyho zvýšili svoj cenový cieľ pre Meta o 10 až 310 dolárov za akciu. Zachovali si rating „kúpiť“, pričom tvrdili, že spoločnosť preukázala odhodlanie k rastu zisku.

Je to záväzok, ktorý dokazujú vynikajúce zisky na akciu za prvý štvrťrok. S 2,72 dolármi prekonali konsenzuálne odhady analytikov o 20 centov, a to aj napriek stratám spoločnosti Reality Labs.

Reality Labs
Metaverse, zdroj: Bluewin.ch

UBS tiež poukázala na pôsobivý rast v segmente krátkych videí Meta na Facebooku a Instagrame s názvom Reels. Ide odôkaz potenciálneho budúceho rastu príjmov a schopnosti bojovať proti platformám Tik Tok. Reels aktuálne predstavujú zhruba 20 % času, ktorý používatelia strávia na Instagrame.

Špičkoví analytici a manažéri hedžových fondov tvrdia, že metaverse predstavuje najdôležitejší vynález od iPhonu a nakoniec bude mať hodnotu biliónov.