Mate SUV: Cargo bicykel, ktorý chce nahradiť SUV vozidlá

Je tento typ bicykla budúcnosťou alebo sa opäť jedná len o novodobý výmysel?

Spoločnosť Mate nie je na trhu elektromobility nováčikom. V roku 2016 Mate predstavila koncept svojho skladacieho bicykla, ktorý bol zaujímavý nie len parametrami, ale aj cenou. Oproti klasickým elektrickým bicyklom bol výrazne lacnejší. Nešlo však o klasický e-bike, ale o tzv. fat bike, teda elektrický bicykel so širokými pneumatikami.

Nový Mate SUV sa však zameriava skôr na rodiny, ktoré chcú nahradiť svoje auto, minimálne v niektorých prípadoch. Koncept Mate SUV je taký, že máte bicykel s dostatočne veľkým úložným priestorom, pričom ide o oveľa ekologickejší variant ako samotné auto.

Mate SUV: Bicykel v cene lacnejšieho auta

Tieto SUV bicykle určite nie sú lacnou záležitosťou. Už samotné elektrické bicykle začínajú na štvorciferných sumách, pričom pri nákladných bicykloch tomu nie je inak. Bicykel Mate SUV začína na cene 6 500 eur, čo je v oproti autu jednorazová investícia.

Prvé kusy sa budú posielať už v septembri tohto roka. Výroba Mate SUV bude prebiehať v Taliansku, pričom predaj začne zatiaľ len v Európe a Británii.

Mate SUV

Za takmer 7-tisíc eur by ste určite očakávali poriadne vybavený elektrobicykel. Z parametrov budete možno mierne sklamaní. Štandardný model ponúkne len 250 W motor s maximálnou rýchlosťou 25 km/h. Dojazd bude o niečo lepší – výrobca deklaruje až 100 km. Motor však bude stredový, čo zaisťuje pohon dvoch kolies súčasne.

Úložný priestor až 210 litrov

Motor Mate SUV je talianskej výroby Oli Edge dokáže vyprodukovať krútiaci moment až 90 nM. Dokáže tak poháňať dospelého jazdca a dve malé deti. Nosná kapacita je až 210 L. Samozrejme nemôžu chýbať ani dvojité hydraulické kotúčové brzdy.

Mate SUV je namiesto klasickej reťaze a prehadzovačky vybavené karbónovým remeňovým pohonom. Bicykel váži 49 kg pred pridaním príslušenstva, ako je detská sedačka, terénne pneumatiky alebo nepremokavý prístrešok. Dodáva sa s integrovanými prednými a zadnými svetlami, ako aj s bočnou svetelnou LED lištou.

Mate SUV

Špecifikácie dopĺňa GPS, ochrana proti krádeži alebo USB konektor, ktorý slúži na napájanie smartfónu alebo iného zariadenia.

Ide o naozaj zaujímavý elektrický „SUV“ bicykel, ktorý ponúka naozaj veľkorysý úložný priestor. Problém by som však videl v 250 W motore, ktorý málokedy stačí pre jedného človeka, nie to pre dve deti navyše, poprípade nejaký ten nákup.

Čo si o tomto koncepte nákladného bicykla myslíš ty? Určite nám daj vedieť dole v komentároch 😊