Lucid: nechceme konkurovať len Tesle, ale aj Nemcom

Lucid si stanovuje veľmi vysoké ciele. CEO so skúsenosťami z Tesly môže byť jeden z malej skupiny ľudí, ktorí ich vedia dosiahnuť. Čo presne plánujú?

Lucid je prvý z vlny elektromobilových startupov pochádzajúcich z Kalifornie, ktoré prišli a ešte prídu a ktoré sa snažia napodobiť úspech Tesly. Pred pár rokmi oznámili ich vôbec prvý elektromobil Lucid Air, ktorý by mal konkurovať Modelu S. Konečne sme sa dočkali prvých záberov, ktoré aspoň sčasti odhaľujú jeho najzaujímavejšie línie.

Zdroj: Lucid

Prísľub Lucidu

Generálny riaditeľ automobilky, Peter Rawlinson, povedal, že Tesla ešte stále neprišla na všetko a tvrdí, že, „Lucid privedie do elektromobility nový štandard dojazdu a efektivity.“ To sú veľmi sebavedomé slová na to, že automobilka odkladala finálne odhalenie elektromobilu niekoľko rokov.

V roku 2017 oznámili, že ich elektromobil bude stáť 60 tisíc dolárov a bude schopný prejsť okolo 380 kilometrov. Od vtedy sa však mnohé zmenilo, keďže v roku 2018 dostali 1 miliardu dolárov v investíciách zo Saudskej Arábie a začali výstavbu svojej továrne v Arizone. V súčasnosti hovoria o tom, že prvé automobily by vedeli doručiť koncom roku 2020. Cenovka bude však vyššia.

Realizácia

Rawlinson si stojí za tým, že všetko čo sľúbili aj dodajú. Pred nedávnom oznámil, že továreň bude takmer hotová a už stačí dokončiť len produkčnú linku. Momentálne už testujú prvé prototypy produkčnej verzie. Vyzerá to však tak, že elektromobil prešiel viacerými zmenami oproti tomu, čo oznámili v roku 2017.

Zdroj: Lucid

Hrozba pre Teslu

Najzaujímavejším je jednoznačne 900 voltový pohonný systém elektromobilu: „Tesla používa 400 voltový systém. Porsche pracuje ja 800 voltoch, no mi prichádzame na trh s 900 voltovým systémom.“ Okrem toho, si stoja za tým, že produkčná verzia bude schopná prejsť aspoň 650 kilometrov na jedno nabitie.

Dokonca tvrdia, že zosadia Teslu z trónu efektivity. Ich Lucid Air by mal mať spotrebu 13 kWh/100 km. Pri výkone 1 000 konských síl sa pohybujeme v zatiaľ nedosiahnutom teritóriu. Elektromobil s takýmto výkonom a dojazdom momentálne na trhu nie je.

Nie všetky správy sú však dobré

Okrem oslnivých čísel, bolo oznámené, že Lucid posúva produkciu lacnejších automobilov na neskôr a bude sa sústrediť na prvý model Air. Tiež oznámili, že základná cena bude cez 90 000 eur a je nastavená tak, aby ich prvý elektromobil konkuroval nemeckým automobilkám. Generálny riaditeľ menovite spomenul Mercedes-Benz triedy S.

Kompletné informácie v apríli

Všetko, čo ešte nevieme bude oznámené v apríli na Newyorskom Autosalóne. Určite sa máme na čo tešiť.