Kellys Theos F90: Revolúcia v elektrických bicykloch

Skvelý Kellys Theos F90 ponúka to najlepšie, čo si aktuálne môžeš spomedzi elektobicyklov kúpiť. Za najlepšie sa ale pripláca...

Slovenská spoločnosť Kellys prichádza na trh s inovatívnym oceľovo-uhlíkovým kompozitným materiálom, ktorý výrobca nazýva Feather (pierko).

Kellys chce pri svojom novom modeli elektrobicykla, ktorý je vybavený vylepšeným karbónom, priniesť jeho používateľom maximálne množstvo plusov, pričom chce čo najviac okresať nevýhody tohto materiálu.

Model Theos je na trhu už dlho, no Kellys prináša novú iteráciu takmer každú sezónu. V minulosti modely priniesli skvelú výbavu, no Kellys nelenil a priniesol jeho novú a vylepšenú verziu, ktorá aktuálne ponúka to najlepšie na trhu.

Novým modelom, ktorý nesie názov Theos F90, chce Kellys osloviť najmä zjazdových športovcov, ktorý hľadajú nezničiteľné elektrické MTB s dlhým dojazdom pre náročné trasy, no zároveň sa nechcú zdať výhod karbónu, ktorými sú napr. veľmi tenké a decentné linky rámu a celková nízka hmotnosť bicykla.

Akou výbavou disponuje nový Theos F90?

Kellys Theos F90 je osadený motorom Shimano EP8 s krútiacim momentom 85 Nm, ktorému sekunduje 725 Wh (20 Ah) batéria. Tá je integrovaná v spodnej trubke, ktorá je výrazne hrubšia, pričom je chránená naozaj hrubou TPU doskou. V prípade potreby sa dá batéria kedykoľvek vybrať zo spodnej časti bicykla.

Kellys Theos F90, zdroj: Kellys.com

Čo sa týka samotnej konštrukcie, v modeli F90 bol použitý termoplastický oceľovo-uhlíkový kompozitný materiál (Feather), ktorý bol vyvinutý v úzkej spolupráci s belgickou technologickou spoločnosťou REIN4CED. Táto spoločnosť sa špecializuje na veľmi odolné a prakticky nezničiteľné bicyklové rámy.

Čo robí materiál Feather naozaj jedinečným?

Ide o to, že karbón je vystužený mikro oceľovými vláknami, o ktorých sa tvrdí, že vedia rozložiť svoje sily rovnomernejšie a na väčšej ploche v prípade nárazu. Zároveň tak zabránia zídeniu farby či prasklinám.

V porovnaní s bežným karbónovým rámom by mal byť materiál Feather odolnejší voči nárazom a vonkajšiemu prostrediu. Napriek veľkej 725 Wh batérii a robustným komponentom je váha v prípade Lkového rámu 23 kg.

Treba brať do úvahy, že ide o celoodpružený a špičkovo vybavený enduro eMTB bicykel, ktorý je jeden z tých ľahších vo svojej kategórii.

Kellys Theos F90
Kellys Theos F90, zdroj: Kellys.com

Karbónový rám bicykla má športový tvar, ktorý je doplnený o vidlicu FOX. Horná trubka je skonštruovaná zarovno so zadným tlmičom, pričom plynule prechádza do sedlových vzpier. Vďaka tomu sa F90 môže pýšiť čistým a moderným vzhľadom.

Čo troška kazí dojem z čistého dizajnu sú riadidlá, resp. množstvo káblov. Nimi sa veľmi výrobca nezaoberal, keďže nie sú ani zďaleka tak upratané, ako je zvyšok systému.

Bowdeny a vedenia a lanka diaľkového ovládača sú vedené cez hlavovú trubku, vďaka ktorej sú káble skryté priamo v ráme. Prítomná je aj špeciálna súprava Acros s integrovaným zámkom BlockLock, ktorý obmedzuje uhol otáčania riadidiel a zabraňuje tak poškodeniu rámu pri náraze vidlice.

Kellys Theos F90
Kellys Theos F90, zdroj: Kellys.com

Špičkové odpruženie a variabilná veľkosť kolies

Vpredu nájdeme vidlicu FOX 38 Factory so zdvihom až 180 mm. Vysokokvalitný tlmič GRIP2 poskytuje štvorsmerné prispôsobenie s ovládaním vysokých a nízkych otáčok pre odskokový (R) a kompresný (C) okruh.

Vzadu sa nachádza vzduchový tlmič RockShox Super Deluxe Ultimate so zdivhom 170 mm, ktorý ponúka taktiež množstvo nastavení vrátane nastavenia odskoku, kompresie.

Kellys Theos F90
Kellys Theos F90, zdroj: Kellys.com

Prehadzovačka Shimano XT-Di2 zaisťuje presné a spoľahlivé radenie. Sekunduje jej 11-rýchlostná kazeta 11–46T SLX, ktorá plní svoju funkciu taktiež veľmi dobre. F90ke nechýbajú ani štvorpiestikové brzdy Shimano XT s veľkými až 203 mm kotúčmi vpredu aj vzadu.

Vlajková loď Kellys Theos F90 je vybavená 29” kolesom vpredu a menším 27,5” kolesom vzadu. Nájdeme tu aj naozaj skvelé pneumatiky od značky Schwalbe. Vpredu sa jedná o 2.6″ šírku (Eddy Current Evo SuperTrail) a vzadu 2.8″ (Eddy Current Evo  SuperGravity).

Kellys Theos F90
Kellys Theos F90, zdroj: Kellys.com

Predná pneumatika využíva mäkkú a priľnavú gumovú zmes ADDIX Soft, zatiaľ čo zadná pneumatika sa spolieha na tvrdšiu gumovú zmes pre nižší valivý odpor. Na traily sú tieto pneumatiky naozaj ako stvorené.

Oficiálna cena bicykla, za ktorú sa predáva aj na stránkach výrobcu Kellys je 8499 eur.