Je bezpečnejší iOS 13 alebo Android 10?

Android a iOS sú najpoužívanejšie operačné systémy smartphonov. Ako bezpečné však sú? Sleduje nás "Veľký brat"? Ako mu v tom zabrániť?

Verejne známy je fakt, že iOS od Applu je z dvojice najpoužívanejších mobilných operačných systémov ten bezpečnejší. No Google v posledných rokoch na tejto časti svojho operačného systému veľmi zapracoval a Android 10 ponúka množstvo funkcií, ktoré podporujú bezpečnosť a súkromie používateľa. Vzhľadom na to, že Android 11 je už za dverami, veríme, že rozdiel medzi obomi systémami bude v budúcnosti ešte užší. V čom presne získava Apple svoj náskok, a v čom ho Google už predbehol?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt android vs ios
Zdroj: Pixabay.com

Aktuálnosť

Najväčším rozdielom, medzi dvomi rivalmi je spôsob aktualizovania svojich zariadení: Apple odosiela používateľom pravidelné aktualizácie priamo zo svojich serverov, zatiaľ čo Google nové verzie Androidu posiela výrobcom telefónov, ktorí si zvyčajne pridajú svoju nadstavbu a až o niekoľko týždňov či mesiacov sa finálna verzia aktualizovaného systému dostáva od výrobcu k používateľovi, ak vôbec.

Google sa v posledných dvoch rokoch snaží toto zmeniť a oficiálne to prehlásili na minuloročnej konferencii Google I/O. Bohužiaľ, zatiaľ sa žiadne zásadné zmeny neudiali. Ak Google svoj problém, týkajúci sa omeškaných aktualizácii nevyrieši, nikdy nepredbehne Apple.

Aplikácie

Apple okolo svojho App Store vytvoril akúsi pomyselnú zamatovú membránu, ktorá dovnútra pustí len schválené aplikácie. Je to možno pravda, no Positive Technologies minulý rok zistili, že na App Store je percentuálne väčší pomer aplikácií, ktoré sa dajú považovať za potenciálnu bezpečnostnú hrozbu. Pre iOS je to až 74% aplikácií a pre Android 57% aplikácií.

IOS však získava ďalšie plusové body vďaka službe Sign In – pomocou Vášho Apple ID Vás prihlási do aplikácií bez potreby hocijakých osobných údajov. Vývojár aplikácie teda nemá prístup ani k Vášmu emailu ani žiadnemu ďalšiemu údaju, ktorý by mohol zneužiť. Napríklad email je náhodne vygenerovaný a následne sú emaily z aplikácie presmerované na Váš email, ktorý má k dispozícii len Apple.

Povolenia aplikácií

Nie všetko však spočíva len v tom, aké údaje aplikácii zadáte. Nespočetné množstvo aplikácií zbiera o používateľoch nezmyselné a na chod aplikácie nepotrebné dáta. Google v Androide 10 implementoval relatívne jednoducho dostupný zoznam údajov, ktoré konkrétne aplikácie môžu zbierať.

Tento zoznam je prístupný každému používateľovi a umožňuje napríklad zakázať Facebooku získavať Vašu polohu, ktorú jednoznačne nepotrebuje. Niektoré aplikácie však získavajú nežiadúce údaje aj napriek tomu, že im povolenie odoberiete. Google zablokoval v roku 2019 cez 1 000 takýchto aplikácií.

Bezpečnostné funkcie navyše

Jedným z najlepších bezpečnostných opatrení Googlu je to, že viete heslo od Wi-Fi nahradiť skenovaním QR kódu. Je to rýchlejší a príjemnejší postup, než hovorenie hesla písmenko po písmenku. Aj napriek tomu, že Android touto funkcionalitou disponuje, zdá sa, že mnoho používateľov ju nevyužíva, čo je škoda.

Apple však získava bonusové body vďaka bezpečnosti Apple HomeKitu. Všetky vaše dáta, vrátane videa z inteligentných kamier, sú bezpečne a spoľahlivo zašifrované. Ďalej môžete ovládať, či jednotlivé časti HomeKitu spolu môžu komunikovať. Ak Vám vadí, že Váš kávovar vie, kedy svieti svetlo na chodbe, jednoducho mu to zakážte. No v plnej serióznosti, toto je veľmi dôležité, pretože nechcete aby niektoré zariadenia zbierali údaje o otváraní brány či zapínaní dovolenkového režimu inteligentnej domácnosti – to by mohlo predstavovať azda najväčšie bezpečnostné riziko.