Platobný terminál od Apple: iPhone bude môcť prijímať bezkontaktné platby kartou

Uvítal by si, keby tvoj iPhone fungoval aj ako platobný terminál?

Spoločnosť Apple plánuje novú službu, ktorá umožní malým firmám prijímať platby priamo na ich smartfónoch, samozrejme iba na iPhonoch. Všetko to bude prebiehať bez pripájania akéhokoľvek dodatočného hardvéru, ako sú terminály Block či iné.

Nová funkcia premení samotný iPhone na platobný terminál a umožní obchodníkom akceptovať poplatky priložením kreditnej/debetnej karty alebo iného iPhonu na zadnú stranu ich zariadenia.

Akcie spoločnosti Block vo štvrtok 3.2.2022 na začiatku obchodovania klesli o 3,6 % na 106,98 dolárov.

Bezkontaktné platby budú opäť o level vyššie

Spoločnosť pracuje na novej funkcii už od roku 2020, kedy zaplatila približne 100 miliónov dolárov za kanadský startup Mobeewave. Ten umožňuje smartfónom prijímať platby priložením kreditnej či debetnej karty, poprípade smartfónu alebo smart hodiniek.

Podľa správy bude systém pravdepodobne používať komunikačný čip iPhonu v blízkosti poľa, ktorý sa v súčasnosti používa práve pre Apple Pay.

Toto riešenie efektívne umožňuje našej spoločnosti obísť zavádzanie nového hardvéru, pretože značný počet zákazníkov ho už nosí (iPhony) vo vrecku.

Apple analytik – Edward Jones Logan Purk

Purk však dodal, že pokiaľ Apple neponúkne lacnejší produkt a jednoduchšiu platformu, niektorí majitelia firiem sa môžu zdráhať prejsť. Je to vcelku logické.

Square – Apple terminál
Square terminál, zdroj: MobileTransaction.com

Square si v súčasnosti účtuje za svoje zariadenie 299 dolárov plus poplatok 2,6%. K tomu všetkému si navyše pýta aj 10 centov za každú prijatú transakciu.

Ak si výrobca iPhone ponechá svoju novú službu exkluzívnu pre svoje aplikácie alebo platobný systém, obišiel by služby Square.

Bude Apple novým gigantom v sfére digitálneho bankovníctva?

Práve tieto služby vo veľkej miere využívajú najmä malé podniky. Mohlo by to ovplyvniť aj iných výrobcov strojov na mieste predaja, ako sú Verifone alebo Ingenico.

Spoločnosť Apple pre tentokrát odmietla správu komentovať.

Apple však vo veľkom zdokonaľuje svoje fintech služby. V roku 2019 spustila svoju vlastnú kreditnú kartu so spoločnosťou Goldman Sachs a údajne pracuje aj na službe „kúp teraz, zaplať neskôr“.