iPhone 13 o mesiac neskôr: Ide o zatiaľ najhorší iPhone?

Hľadáte nový smartfón? Apple iPhone 13 ním byť môže, no pravdepodobne ním nebude. Prečo tento smartfón spôsobil smútok v našich výrazoch sa dozviete v tomto článku.

V prvom rade poviem, že ak by iPhone 13 bol vydaný pred tromi rokmi, tak by sme sa naň pozerali celkom inak. Vtedy by sa jednalo o veľký krok vpred, i keď ani vtedy by určite by nešlo o revolučný smartphone. To, že bol vydaný v septembri 2021, úplne mení situáciu. V tomto článku Vám priblížim technológie, ktoré sa od tejto generácie smartphonov kalifornského výrobcu očakávali a ktoré sme nedostali. No zároveň vysvetlím, prečo si ho aj napriek tomu ja, spolu s miliónmi ďalších ľudí, aj tak kúpime.

Zdroj: Apple

Aké technológie chýbajú iPhone 13?

Apple fanúšikovia aj kritici majú zoznam vecí, ktoré podľa nich iPhonom chýbajú. Tento zoznam nie je len tak „vycucaný z prsta“. Ide o veci a technológie, ktoré iní výrobcovia majú už niekoľko rokov, no Apple si stojí na kábli a z nejakého dôvodu ich nechce alebo nevie do iPhonu zakomponovať.

Teraz Vám predstavím jednoduchý myšlienkový experiment. Predstavte si, že by nejaká technológia či smartphone bola vydaná niekoľko rokov späť – napríklad 3 – myslíte, že by išlo o revolučný produkt? Myslíte, že by spôsobil väčší mediálny poprask, než spôsobil v čase svojho vydania?

Ako som už povedal, mnohé z týchto vecí Apple nevyčítajú len kritici, ale aj skalní fanúšikovia. A čo je horšie, väčšinu z týchto vecí sme očakávali najneskôr s príchodom iPhone 13 a nedostali sme ich. O čo teda ide?

Nový dizajn

Možno sa chytáte za hlavu a hovoríte si, že nový dizajn nie je treba a iPhone vyzerá vynikajúco. Máte pravdu. Iní si možno zas hovoria, že nový dizajn fotoaparátu a menší výsek, alebo tzv. notch, sú dostatočná zmena. Tu by som už mierne nesúhlasil.

Určite sa jedná o krok správnym smerom a aspoň vieme, že Apple si uvedomuje, že neslávny notch nie je zdrojom ich úspechu. Hranatý dizajn s plochými stranami nových iPhonov je naozaj nádherný a je to referencia na jeden z najúspešnejších modelov všetkých čias, iPhone 5S. No Apple by mal zapracovať na eliminácii výseku pre prednú kameru a senzory FaceID.

Zdroj: Pocket-lint

Konkurencia už je schopná prednú kameru umiestniť pod displej a aj napriek tomu, že kvalita fotografií je týmto (v prevedení Xiaomi) obmedzená, môžete si byť istý, že Apple by zabezpečil omnoho lepšiu kvalitu. Koniec koncov ide o spoločnosť s mnohonásobne vyšším kapitálom.

TouchID pod displejom

FaceID je vynikajúca technológia, ktorá odomyká telefón spoľahlivo a rýchlo. Aspoň teda do momentu, kedy si nasadíte rúško. V prostredí pandémie sa TouchID zdá byť výrazne pohodlnejšie a jednoduchšie na použitie. Pre tých, ktorí si nie sú istí, TouchID je snímač odtlačkov prsta, o ktorý sme prišli s príchodom iPhone X. Ten už disponoval len FaceID.

Podľa všetkého Apple zvažoval implementáciu TouchID – buď pod displej alebo do odomykacieho tlačidla na boku smartphonu, ako to má napríklad iPad Air 4 – no nakoniec sa rozhodli od tejto zmeny upustiť. Pravdepodobne kvalita či bezpečnosť takéhoto TouchID snímača nebola dostatočná, i keď skutočný dôvod sa najskôr nikdy nedozvieme.

Opäť si dovolím tento aspekt iPhone 13 porovnať s konkurenciou. Tentokrát siahnem do stajne Samsungu a to veľmi hlboko, keďže chcem spomenúť modelovú radu Galaxy S10. Vydaná v prvých týždňoch roka 2019, táto rada disponovala veľmi spoľahlivou čítačkou odtlačkov prsta v displeji. Nejednalo sa o prvý smartfón s touto technológiou, no jednalo sa o najlepšie prevedenie takejto funkcionality. Aby som to zrekapituloval, Apple už čoskoro 3 roky dobieha Samsung a ich čítačku odtlačkov prsta v displeji.

Konektivita a porty iPhone 13

Ak by sme na novom iPhone 13 hľadali USB-C port, tak len márne. Apple sa už niekoľko rokov drží svojho milovaného lightning konektora a to aj napriek tomu, že všetky ostatné Apple zariadenia ponúkajú tento novodobý štandard. Počínajúc Macbookmi a končiac iPadmi, lightning port by ste na nich nenašli. Ako si toto Apple interne odôvodňuje zostane navždy záhadou.

Čo je zaujímavejšie, je to, že niektorí ľudia očakávali iPhone 13 úplne bez akýchkoľvek portov a vyzerá to tak, že sa im toto želanie čoskoro splní. Niektoré úniky totiž naznačujú, že iPhone 14 Pro bude ponúkať výhradne len bezdrôtové nabíjanie. To by mal umožniť MagSafe, ktorý po rokoch vstal z mŕtvych a bude rytierom na bielom koni, ktorý iPhone zbaví potreby mať akúkoľvek kabeláž. Nuž, budúcnosť je zjavne bezdrôtová.

Apple

To, či sa jedná o krok správnym smerom, musí každý posúdiť sám. Môj pohľad je taký, že ak Apple zrýchli bezdrôtové nabíjanie iPhonov, tak pri použití MagSafe vlastne nepocítite akýkoľvek rozdiel oproti drôtovému nabíjaniu. Magnety na zadnej strane budú nabíjačku držať v ideálnej pozícií a umožnia Vám sa telefónom bezproblémovo manipulovať aj počas nabíjania. A čo je lepšie, energetická efektivita nových iPhonov je tak vysoká, že aj tak nabíjate len cez noc a aj to častokrát len každý druhý deň.

Opomínajúc od bezdrôtovej budúcnosti, absencia USB-C portu výrazne znižuje všestrannosť iPhonov a negatívne ovplyvňuje aj ich použiteľnosť a užívateľský zážitok. Lightning nie je sám o sebe zlý, no štandardom je už dávno USB-C aj keď sa to Apple snaží ignorovať.

Mac čip v iPhone 13

čipe M1 sme na TECHmaniakovi písali nemálo. Tento malý zázrak stelesňuje efektivitu a vysoký výkon za nízku cenu. To je kombinácia, ktorú by sme od Apple len tak nečakali. Odkedy sa tento čip objavil v iPade Pro, šepkalo sa, že by sa mohol objaviť aj v iPhone 13 Pro. Niektorí z Vás si možno už všimli, že sa strieľam do nohy.

Čip M1 je totiž postavený na základe série čipov A, ktoré sa používajú v iPhonoch – napr. A14 či A13. O čom teda hovorím? Ide o to, že M1 čip ponúka výrobný proces 5nm a zdá sa, že je ešte efektívnejší, než sme si doteraz mysleli a fakt, že sa dokáže zmestiť do iPadu naznačuje, že by sa Apple mohol pokúsiť dostať ho aj do svojich telefónov. iPhone 13 však dostal čip A15, ktorý je sám o sebe veľmi výkonný, tak v čom je problém?

Ide o to, že posun A15 oproti A14 Bionic nevyzerá byť až tak veľký, ako sa očakávalo. Stále si myslím, že výkon oboch smartphonov presahuje to, čo sú používatelia schopní využiť, no výkon navyše neuškodí a umožní s daným telefónom vydržať čo najdlhšie.

Prečo vyššie spomenuté veci považujem za dôležité?

Ľudia už dávno nenasledujú tzv. dvojročný upgrade plán. Žijeme v dobe, kedy smartphony z roka na rok neprinášajú ani zďaleka toľko noviniek, ako kedysi. Viac si o tejto problematike môžete prečítať v tomto mojom článku. Ľudia chcú telefón, ktorý vydrží roky – ideálne aspoň 4. Práve preto vidím veľkú dôležitosť v čipoch, ktorých výkon by mal byť dizajnovaný tak, aby zvládali niektoré stredne náročné úlohy aj 3 či 4 roky od vydania úplne bez problémov. Našťastie pri iPhonoch sa na toto môžete vo všeobecnosti spoľahnúť a to z časti aj vďaka dlhej softwarovej podpore, ktorú Apple zabezpečuje.

Výpočtový výkon a univerzálna konektivita sú preto v tomto ohľade absolútne kľúčové a všetko ostatné sú len bonusy navyše. Ak by som bol výrobca smartphonov, tak by som sa práve na tieto dva aspekty zameral a namiesto cyklu vydávania telefónov každý rok, ako je to dnes zvykom, by som to zmenil na každý druhý rok.

Je mi jasné, že toto by značne ovplyvnilo finančnú situáciu Apple a aktuálne si to nemôžu dovoliť, no premena hardvérovej spoločnosti na softvérovú – Apple aktuálne veľmi tlačí do popredia softvérové služby, ako je napr. Apple TV+, Apple Arcade či svoje cloudové služby – naznačuje, že sa môže jednať o smer, ktorým sa Apple plánuje v budúcnosti vydať.

Prečo si aj napriek tomuto kúpim iPhone 13?

Ako som už povedal, som autorom článku o tom, aby si ľudia nekupovali nové telefóny pokým tie staré fungujú. Je to ako z ekonomických, tak aj ekologických dôvodov. Môj rozkol teda spôsobuje nasledovné: Na druhej strane som človek, ktorý sa živý tým, že má prehľad o najnovších technológiách a orientuje sa v softvérovom, hardvérovom aj digitálnom priestore.

Prvá a posledná veta predchádzajúceho odstavca sa navzájom vylučujú a ja s tým nemôžem nič urobiť. Alebo snáď áno? Keďže kážem vodu, budem piť vodu. Preto som sa rozhodol, že si po troch rokoch kúpim nový smartphone. Nejde o moju rozmaznanosť a túžbu mať to „najnovšie“ (koniec koncov sme si vyššie dokázali, že to najnovšie je vlastne to isté ako minuloročný iPhone), ide o to, že som doteraz fungoval na Samsungu Galaxy S10 Plus, ktorý čoskoro dovŕši tretí rok života. Plánujem s ním vydržať ešte približne 3 mesiace a potom budem nútený ho vymeniť, pretože jeho batéria už nezvláda vydržať ani polovicu dňa.

Prečo iPhone? Je to jednoduché. Môj Samsung už nejakú dobu nedostáva softvérové aktualizácie a necítim pri ňom už taký pocit bezpečia ako na začiatku. Na telefóne mám niektoré citlivé dokumenty, ktoré si aktuálne chránim tým, že ich postupne prenášam výhradne na cloud. S iPhonom tento problém mať nebudem a aj keď si nemyslím, že iPhone 13 bude mať životnosť (pri zachovaní stopercentnej použiteľnosti) 5 rokov, tak urobím všetko preto, aby som sa tam s ním dostal.

V čom je nový iPhone 13 lepší než predchodca?

Najväčší pokrok nastal v oblasti fotoaparátov, kde teraz nájdeme 16MP širokoúhly snímač oproti 12MP snímaču, ktorý poznáme z iPhone 12. V softvérovom ohľade však Apple urobil zásadné kroky vpred a implementoval nový filmový režim, ktorý aktuálne na trhu nemá obdobu. Umožňuje plynule prechádzať medzi bodmi ostrenia tak, ako to poznáme z filmov. Je však nepravdepodobné, že by nahradil kameru skotočného filmára.

Druhý ohľad, v ktorom iPhone 13 napredoval, je životnosť na jedno nabytie. Tá by mala byť v praxi približne o 20% lepšia. Ako som spomínal vyššie, dlhšia životnosť batérie je niečo, na čom skutočne záleží a umožní Vám to nechať si telefón dlhšie než jeden či dva roky. Kvalita batérie je pri nových produktov často otázna, no vzhľadom na to, že ide o Apple, tak by som sa v tomto ohľade nejak extra ničoho nebál.

Záver

Celý tento článok smeroval sem. Do bodu, kedy vyjadrím svoj odpor voči vydávaniu nového (v skutočnosti takmer toho istého) smartphonu každý rok. Nikto to nemá silu zmeniť, pretože výrobcom to neuveriteľne vynáša, no vyzerá to tak, že smerujeme do budúcnosti, kde to nevyhnutne nemusí byť realita.

Nemá zmysel vydať iPhone 11 trikrát za sebou vždy v mierne inom kabáte. Bolo by omnoho lepšie vydať iPhone 11 a potom sa niekoľko desiatok mesiacov sústrediť na iPhone 12, aby skutočne stál za to.