Budú Intel a Apple spolu opäť spolupracovať? Procesorov je stále nedostatok

Ako to nakoniec medzi Intelom a Applom dopadne? Pristanú obaja giganti na dlhodobú spoluprácu?

Počítače sa v roku 2021 stali oveľa zaujímavejšími vďaka spoločnostiam Intel a Apple. Intel má nového výkonného riaditeľa, ktorý má veľké plány. Chce totiž, aby gigantický výrobca čipov získal späť svoju zašlú slávu. Apple medzitým predstavil počítače Mac s vlastnými výkonnými procesormi, ktoré spochybňujú plány Intelu.

Procesory – elektronické mozgy, nazývané aj čipy, ktoré poháňajú naše smartfóny, herné konzoly, autá a notebooky sú dnes pre nás už základnou technológiou. Procesory sa počas piatich desaťročí, odkedy Intel v roku 1971 uviedol na trh 4004, neustále zrýchľovali, čo povzbudzuje výrobcov, aby túto technológiu presadili do každého kúta nášho života.

Ako však boli herné konzoly a autá čoraz zaujímavejšie, počítače začali byť nudné. Mierne vylepšenia v procesoroch sprevádzané malými vylepšeniami v softvéri znamenali, že 5-ročný notebook bol rovnako dobrý ako 1-ročný notebook. Pokrok bol oveľa viditeľnejší v smartfónoch, ktoré nosíme všade so sebou.

Intel a Apple
Najnovší MacBook Pro s M1 čipom, zdroj: Apple.com

Intel a Apple nie sú jedinými výrobcami čipov, ktorí sa tlačia dopredu. Qualcomm, silný hráč na poli smartfónov, sa snaží dobyť aj PC. V januári spoločnosť získala dizajnéra čipov Nuvia, čo je krok, ktorý podľa nej povedie k rýchlejším PC čipom Qualcomm v roku 2023.

Konkurencia na každom rohu

Ďalší čipový gigant v podobe Nvidie, narazil v roku 2021 na prekážky. Súperom a regulačným orgánom sa nepáči jeho pokus o získanie spoločnosti ARM za 40 miliárd dolárov, ktorá licencuje technológiu používanú v každom procesore smartfónu.

Nvidia mobilné čipy pre notebooky, zdroj: TechRadar.com

Obávajú sa, že dohoda by mohla podkopať konkurentov. Americká Federálna obchodná komisia v decembri zažalovala Nvidiu, aby zablokovala akvizíciu Arm po tom, čo regulátori v Spojenom kráľovstve začali v novembri šesťmesačné vyšetrovanie.

Nvidia GPU od spol. AORUS, zdroj: Aorus.com

Obchod Nvidie s predajom grafických procesorov zostáva silný. Jeho čipy však v súčasnosti nemenia ani tak PC ako nové centrálne procesorové jednotky vyrobené spoločnosťami Intel a Apple. Rýchlejší procesor urýchľuje všetko v počítači, nielen grafiku a niektoré výpočtové úlohy, ako je AI, ktoré môžu GPU podporiť.

Intel sa konečne začína prebúdzať

Intel kedysi definoval špičkovú technológiu čipov, no pol desaťročia sa snažil vylepšiť svoj výrobný proces. Nové čipy Intel Core boli často vylepšeniami existujúceho dizajnu alebo modelu obmedzeného na úzke trhy, ako sú ultraľahké notebooky.

Konkurent v podobe AMD, ktorý používa pokročilejšie vytváranie čipov v Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., alebo TSMC, ukázal úspechy so špičkovými počítačmi, ako sú herné zariadenia.

Intel a Apple
Intel Alder Lake procesor, zdroj: TechPowerUp.com

V roku 2021 vykázali čipy Alder Lake od Intelu, formálne nazývané procesory Core 12. generácie, určitý pokrok. Nové čipy využívajú prístup používaný už roky v smartfónoch, ktorý kombinuje rýchle a výkonné jadrá, ktoré robia ťažkú ​​prácu, s pomalšími účinnými jadrami, ktoré zvládajú úlohy na pozadí.

V súčasnosti sú čipy Alder Lake iba v stolných počítačoch. Do notebookov však dorazia v prvom kvartáli 2022 a nechajú Intel odstaviť sa od spoliehania sa na staršie výrobné metódy.

Generálny riaditeľ Intelu má v plánoch jasno

Pat Gelsinger, bývalý technologický riaditeľ spoločnosti Intel, ktorý odišiel v roku 2009, aby viedol skladovacie a softvérové ​​spoločnosti, sa vo februári vrátil ako výkonný riaditeľ. Gelsingerov plán na záchranu Intelu zahŕňa urýchlenie výrobného pokroku Intelu, vynaloženie viac ako 200 miliárd dolárov na nové závody na výrobu čipov a výrobu čipov pre iné spoločnosti.

Intel a Apple
Generálny riaditeľ Intelu – Pat Gelsinger, zdroj: FincancialTimes.com

Jeho plány sú hudbou pre uši politikov, ktorí túžia po tom, aby sa viac výroby nepresťahovalo do Číny a ďalších ázijských krajín. Plán, za predpokladu, že zostane na správnej ceste, bude trvať až do roku 2025, kým prekoná úsilie konkurentov v oblasti výroby čipov. Napriek tomu to zaujalo technologický svet.

Apple aj naďalej pokračuje vo svojej stratégii

Problémy Intelu neexistovali vo vzduchoprázdne. Problémy výrobcu čipov povzbudili Apple, aby urobil zmeny na svojich populárnych počítačoch Mac. Tým zároveň vyradil Intel z veľkej časti svojej zostavy a namiesto toho použil svoj vlastný čip pod názvom M1.

Intel a Apple
M1 čip od Apple, zdroj: Apple.com

Jeho prvý počítačový čip, príbuzný čipom série A v telefónoch iPhone a iPad, bol určený pre bežné MacBooky. Ich životnosť batérie bola vždy väčšou prioritou ako samotná rýchlosť. V roku 2021 Apple dokázal, že jeho čipy sú schopné poháňať aj MacBooky Pro s M1 Pro a M1 Max.

Čipy M1 vyššej triedy pridali viac výpočtových jadier, grafický výkon a pamäť pre zákazníkov, ako sú editori videa a programátori, ktorí silne zaťažujú hardvérové ​​zdroje. Nové čipy sú však užitočné iba vtedy, ak ich je možné získať.

Intel a Apple
Nedostatok čipov v roku 2021 bol veľkým problémom, zdroj: GlobalTimes.com

V roku 2021 to bol naozaj vážny problém. Nedostatok, ktorý sa začal pandémiou, sa zhoršil v dôsledku rastúceho dopytu po procesoroch v zubných kefkách, práčkach, kávovaroch, slúchadlách, tlačiarňach a prakticky čomkoľvek inom s napájacím káblom alebo batériou.

Vzhľadom na to, že na čele stojí Intel a Apple, očakávajte, že čipy budú v nasledujúcich 12 mesiacoch oveľa zaujímavejšie.