Hranicu medzi USA a Mexikom strážia robotické psy. Ako efektívne sú?

Budú robotické psy budúcnosťou bezpečnosti niektorých krajín? Otázka zatiaľ ostáva nezodpovedaná.

Fotografia nižšie vyzerá ako scéna zo sci-fi filmu. Robotické psy hliadkujú na hraniciach USA a Mexika, behajú po drsnom teréne, hľadajú hrozby a pašovaný tovar.

Ministerstvo vnútornej bezpečnosti nedávno zverejnilo zopár fotografií, kde zároveň odhalilo podrobnosti o tom, ako technológiu robotických psov testuje.

Robotické psy majú za úlohu vyhodnotiť akúkoľvek hrozbu

Úradníci ocenili potenciál robotov ako „násobiteľa sily“, ktorý by mohol zvýšiť bezpečnosť agentov pohraničnej hliadky znížením ich vystavenia život ohrozujúcim nebezpečenstvám.

Článok propagujúci testy na webovej stránke riaditeľstva pre vedu a techniku ​​DHS uvádza, že jedného dňa by sa psy, oficiálne známe ako Automated Ground Surveillance Vehicles, mohli stať „agentom CBP alebo najlepším priateľom dôstojníka“.

„Nečudujte sa,“ hovorí, „ak v budúcnosti uvidíme robota „Fida“ vonku na poli kráčať bok po boku s personálom CBP.“ Zdá sa však, že podrobnosti o testovaní niektorých ľudí zaskočili a vyvolali vlnu reakcií na sociálnych médiách porovnávajúcich obrázky s dystopickými scénami zo sci-fi relácií ako „Black Mirror“.

Robotické psy
Robotický pes, zdroj: TheGuardian.com

„Skutočne mi to pripadalo ako facka do tváre,“ hovorí Vicki Gaubeca, riaditeľka koalície južných pohraničných komunít, zastrešujúcej skupiny. Tá iniciatívu kritizuje ako „znepokojujúce a poburujúce“ plytvanie peniazmi daňových poplatníkov. Podľa nej by prostriedky bolo lepšie vynaložiť na vývoj systémov.

Technológie napredujú, bezpečnosť by mala tiež

Gaubeca o sebe hovorí, že je milovníčka techniky a psov. Hovorí však, že nevidí nič roztomilé v nedávnych vládnych opisoch robotických psov, ktorí podávajú „pomocnú labku“.

Jej organizácia už roky varuje, že militarizácia pozdĺž hraníc vystavuje komunity a migrantov riziku. Toto je podľa nej len posledný znepokojujúci príklad.

Existujú aj iné technológie, ktoré sa už používajú. Máme pocit, že by sa mali obmedziť, a napriek tomu pridávajú ďalší typ sledovacej technológie, ktorá je vcelku desivá. Určite sa zdá, že je to niečo, čo je postavené pre niečo veľmi agresívne.

Vicki Gaubeca
Riaditeľka koalície južných pohraničných komunít

Ghost Robotics, spoločnosť so sídlom vo Philadelphii, ktorá vyrába roboty, ktoré tímy DHS testovali, tvrdí, že sa nie je čoho báť. „Zameriavame sa na to, aby sme robili správnu vec. Chceme urobiť správnu vec pre národnú bezpečnosť a pre krajinu,“ hovorí generálny riaditeľ Jiren Parikh.

Robotické psy
Robotický pes, zdroj: TheGuardian.com

Hovorca ministerstva pre vnútornú bezpečnosť hovorí, že projekt zostáva vo fáze výskumu a vývoja bez časového harmonogramu nasadenia psov. Medzitým existuje množstvo vážnych problémov, ktoré táto technológia prináša na povrch.