Google predstavil nové zmeny pre aplikáciu Google Maps

Google Maps bude ponúkať veľmi zaujímavú novinku. Jedná sa o aktualizáciu, ktorú si určite všimne každý z nás. Čo presne sa mení a čo bude úplne nové?

Používanie máp nie je v dnešnej dobe žiadnou novinkou. Digitálne mapy, ako sú napríklad Google Maps, takmer úplne vyradili tie klasické papierové, no stále sa svojou kvalitou nepriblížili dokonalosti a naplneniu moderných požiadaviek.

Dominantné postavenie Googlu na trhu technológií a služieb sa dá len ťažko poprieť. Spoločnosť v priebehu svojho existovania výrazne rozšírila svoje pole pôsobenia a mimo napoužívanejšieho internetového vyhľadávača ponúka ďalšie možnosti v oblasti telekomunikácie, operačných systémov a mnohých ďalších.

Obrázok 1:  Časová os služieb a produktov Googlu, Zdroj: Wikipedia

Navigácia virtuálnou realitou Live View

Uvedenie funkcie Google Street View v roku 2007 bolo doposiaľ najväčším skokom vpred vo svete digitalizácie máp. Možnosť 360-stupňového panoramatického pohľadu priniesla používateľom nový, omnoho komfortnejší a presnejší spôsob navigácie. Funkcia odvtedy prešla niekoľkými aktualizáciami, ktoré mali uživateľovi zjednodušiť a sprehľadniť jej používanie.

Google však s novou aktualizáciou oznámil príchod funkcie Live View, ktorá by pre ľudí znamenala zjednodušenie orientácie nielen v exteriéri, ale aj v interiéri. Live View vám umožní otáčať kamerou vášho telefónu a pomocou AR technológie vás bude v reálnom čase navigovať do Vašej hľadanej destinácie prostredníctvom vymodelovaných šípiek a značiek. Táto technológia je však zatiaľ len v úvodnom štádiu, preto nemôžme očakávať široké pokrytie miest, kde by sme túto službu mohli využiť. Možnosť využitia Live View majú zatiaľ iba obyvatelia USA, a to napríklad v Los Angeles, San Franciscu alebo San José. Google však objasnil, že sa naďalej plánuje rozširovať pokrytie miest, kde hlavným bodom záujmu budú letiská a vlakové stanice, najbližšie rozšírenie by malo zahŕňať vybrané stanice v TokiuZűrichu.

Obrázok 2, Zdroj: The Verge

Google dáva mapám zelenú

Posledné roky technologického vývoja sa podľa moderných trendov nesú v znamení ekológie a ochrany životného prostredia. Dôkazom sú desiatky vynálezov z oblasti elektromobility alebo využívania solárnej, či veternej energie.


Google samozrejme nechcel za týmto trendom zaostávať, preto značne zmenil logiku toho, ako Vám budú Google Maps vyberať najvhodnejšiu trasu. V najbližích mesiacoch sa teda môžete stretnúť s tým, že Google zvolí pre Vás nie najrýchlejšiu trasu, ale najekologickejšiu. Systém sa aj napriek tomu bude snažiť nájsť čo najefektívnejšiu trasu, čím by výsledná dĺžka vašej cesty vzrástla len o pár minút. Takisto vám budú pred cestou zobrazené informácie o pomere vyprodukovaných emisií klasickej a ekologickej trasy.


Mimo ekologických trás vás budú Google Maps po novom informovať aj o tom, že vaša aktuálna trasa zahŕňa aj mestskú zónu s nízkymi emisiami. Ako prvé by mali byť označené ekologické zóny v Nemecku, Španielsku, Holandsku, FrancúzskuVeľkej Británii. Google oznámil spustenie funkcie ekologických zón už v Júni tohto roku a ubezpečil, že časom budú mapované aj ďalšie krajiny. Táto nová funkcia bude označovaná ikonou zeleného listu, čo je pre ľahké rozpoznanie ideálna voľba.

Obrázok 4: Ekologické trasy, Zdroj: The Verge

Prehľadné počasie a možné riziká

Ďalším rozšírením pre Google Maps budú 2 nové vrstvyPočasie (Weather layer) a Kvalita vzduchu (Air quality layer). Výsledkom budú kompaktnejšie poskytnuté informácie, čím bude uživateľom umožnený väčší prehľad o situácii nielen na cestách, ale aj mimo nich. Google plánuje vydať Weather layer globálne, avšak Air quallity layer bude predsnotne spustený iba na území Austrálie, IndieUSA.

Obrázok 3: Ekologické zóny, Zdroj: Wonder Of Tech

Funkcie podporujúce ekologické zmýšľanie sú vítaným prínosom pre spoločnosť, no vzniká tu aj istá pochybnosť ohľadom ich spoľahlivosti. Ako príklad môže poslúžiť aplikácia Waze, takisto patriaca pod vlastníctvo Googlu, ktorá bola mnohými kritizovaná pre jej nedostačujúcu efektívnosť, pretože odkláňala vodičov do mestských oblastí na cesty,ktoré neboli návalu vozidiel vôbec prispôsobené. Preto nám neostáva nič iné ako počkať, či najnovšia aktualizácia Google Maps naplní očakávania ľudí a pomôže svetu zbaviť sa časti emisií.