Toto je Google Device Lock Controller

Dnes Vám predstavíme aplikáciu, z ktorej sa robí husia koža. Predstavte si, že by Vám niekto odoprel prístup do telefónu! To je Device Lock Controller.

Google v rámci svojho obchodu Google Play ponúka pomerne veľa aplikácií. Niektoré sú skôr experimentálne, iné zase stiahnete iba na vybrané zariadenia či vo vybraných krajinách. Objavila sa tu však tiež aplikácie Device Lock Controller. Ako funguje a na čo bola vytvorená?

Zoznámte sa s aplikáciou Google Device Lock Controller

Podľa názvu je zrejmé, že sa bude jednať o aplikáciu na uzamknutie telefónu. Tomu tak skutočne je, avšak v prípade nainštalovania tejto aplikácie môže získať nad vaším telefón kontrolu spoločnosť, ktorá by vám poskytla úver či pôžičku. Samozrejme by to urobila len v prípade, že by ste sa oneskorili so splátkou. Keď bola aplikácia uvedená do obchodu, spôsobilo to veľký rozruch na internetových fórach.

Všetko sa vysvetlilo

Neskôr sa ale všetko vysvetlilo. Táto aplikácia je skutočne funkčná a pomerne hojne ju využíva jeden z kenských operátorov. Pretože ľudia v Keni sú chudobní a nemohli by si smartphone len tak dovoliť, zaviedol tento operátor práve toto opatrenie v prípade, že by ľudia telefón nesplácali. A ako to vlastne funguje?

Všetko sa deje v troch krokoch. V rámci prvého kroku dôjde k uzamknutiu niektorých funkcií telefónu. Prvý krok nastáva štyri dni po splatnosti. Po siedmich dňoch od splatnosti vám operátor zablokuje odchádzajúce SMS a volanie. Pokiaľ ani po tridsiatich dňoch nezaplatíte, telefón sa úplne zablokuje a vy navyše putujete na čiernu listinu. Z nej už sa len tak nevyhrabe a na nejaké ďalšie úvery v budúcnosti môžete úplne zabudnúť.

Legislatívne záležitosti

Otázkou samozrejme zostáva, ako by sa k tomuto stavali legislatívy rôznych krajín naprieč svetom. Otázkou by samozrejme bolo tiež zneužívanie zo strán operátorov či spoločností poskytujúcich úvery. Kto vie, možno sa k tomuto kroku uchýlia tiež operátori vo svete.