Future Mobility Concept Canyon predstavuje budúcnosť mestskej dopravy

Nová koncepcia štvorkolesového vozidla Canyon bola navrhnutá tak, aby bojovala s narastajúcimi celosvetovými dopravnými zápchami a problémami so znečistením.

Výrobca bicyklov vytvoril elektrické 4-kolesové vozidlo, ktoré premosťuje priepasť medzi autami a e-bicyklami, nazvali ho Future Mobility Concept.

Prakticky ešte nedávno bolo nemysliteľné, aby na autosalóne „hviezdil“ výrobca bicyklov so svojim vozítkom, ktorý síce automobil pripomína, no je to skôr štvorkolesový bicykel.  

Future Mobility Concept predstavený výrobcom bicyklov Canyon na vlaňajšom autosalóne v Mníchove ukázal budúcnosť mestskej dopravy práve v tomto smere. Koncept získal zaslúžený úspech, možno aj vďaka zvláštnosti mesta Mníchov, kde sa veľtrh IAA Mobility odohrával. Mníchov je síce sídlom automobilky BMW, no pri návšteve tohto mesta nadobudnete dojem, že bavorská metropola patrí predovšetkým cyklistom a jazdcom na elektrických kolobežkách. V Mníchove nájdete široké cyklotrasy, okrem vyhradených pruhov majú cyklisti aj vyhradené koridory vedľa prechodov. Cyklistov tu stretávate úplne bežne. Ľudia tak prepravujú nákup, deti aj psy a kuriéri tovar.

Revolučný koncept

Spoločnosť Canyon uvádza, že ich „Future Mobility Concept“ vypĺňa medzeru medzi elektrobicyklom a autom, pričom predstavuje alternatívu ako pre automobil, tak pre bicykel. Spojenie moderného, intuitívneho dizajnu, integrovaných funkcií a bezkonkurenčného výkonu v jeden revolučný koncept predstavuje ďalší krok v mestskej mobilite. Či už dochádzate do práce, do obchodu s potravinami alebo si len tak vyrazíte na „jazdu pre radosť“, dizajnéri a inžinieri spoločnosti Canyon zvážili každý drobný detail, aby vytvorili inovatívne riešenia, vďaka ktorým je pohyb po meste rýchlejší a jednoduchší ako kedykoľvek predtým.

First press day at IAA Mobility 2021 in Munich

Kríženec bicykla a automobilu

Canyon sa pri dizajne spojil s Technickou univerzitou v Aachene v Nemecku a konečným produktom tejto tímovej práce bola kombinácia elektrického bicykla a auta, ktoré dokáže „vkĺznuť“ do cyklistického pruhu, keď je premávka v pruhu pre autá príliš prehustená či zablokovaná.

Nová koncepcia štvorkolesového vozidla Canyon bola navrhnutá tak, aby bojovala s narastajúcimi celosvetovými dopravnými zápchami a problémami so znečistením. Naplánovaním koncepčného vozidla, ktoré má nízke emisie a je schopné preklenúť problémy mobility prevládajúce v oboch spôsoboch dopravy. Prvým sú autá a ich nevyhnutné dopravné problémy , Druhým bicykle a nedostatok odolnosti voči poveternostným vplyvom. Canyon dokázal navrhnúť všestranné vozidlo pripomínajúce ležadlový bicykel.

Cyklo-kabriolet

Vozidlo využíva ľahkú konštrukciu bicykla v spojení s tradičnými štyrmi kolesami a karosériou odolnou voči poveternostným vplyvom, ktorú nájdete na všetkých autách. Napriek inšpiračným bodom prevzatým z bicyklov a automobilov funguje koncepčné vozidlo podľa výrobcu viac ako elektrický bicykel ako skutočné auto. Priestor pre cestujúcich – nazývaný „kapsula“ – môže byť utesnený, čím je vodič chránený pred vonkajšími vplyvmi. Avšak podobne ako pri kabriolete sa dá kryt kapsuly v „otvorenom režime“ mierne pootvoriť pre čerstvý vzduch počas jazdy. Za vodičom je tiež priestor na uloženie nákladu.

Ovládanie

Medzi nohami vodiča je umiestnený držiak na smartfón. Telefón je potom možné použiť na navigáciu alebo ho možno synchronizovať s vozidlom na ovládanie jeho „hlavných funkcií“.

Aby bolo možné dosiahnuť možnosti dvojitého jazdného pruhu pre bicykel a auto, rýchlostné limity koncepčného vozidla možno prepínať medzi režimom „cesta“ a „bicykel“. Future Mobility Concept využíva bočné riadenie s dvoma joystickmi na ľavej a pravej strane vodiča.

Ako pri každom bicykli aj tu vodič musí šliapať, aby mohol posunúť vozidlo dopredu. Potom sa môže prepnúť do módu elektro pohonu.

Dojazd a príslušenstvo

Celkovo má koncepčné vozidlo – ktoré je poháňané nabíjateľnou 2 000-watthodinovou batériou – plánovaný minimálny dojazd asi 150 kilometrov, hoci jeho výrobca tvrdí, že tento dojazd by sa mohol zdvojnásobiť.

Ako každé tradičné auto je Future Mobility Concept vybavený prednými a zadnými svetlami, ako aj stieračmi a vyhrievaním čelného skla. Pre bezpečnosť je vozidlo vybavené bezpečnostným pásom a prednými tlmičmi.

Future Mobility Concept by mal byť základom vozidla, ktoré sa dostane na trh v budúcnosti. Aj keď viac podrobností zatiaľ nie je známych, odborníci mu prorokujú skvelú budúcnosť.

Foto: canyon.com, bikenews.online, Matti Blume