Twitter, YouTube a podobné platformy sú miestom, kde sa ľudia skrývajú za prezývku a profilovú fotku, čo im dodáva potrebné množstvo odvahy, aby mohli urážať iných alebo šíriť dezinformácie. V mnohých krajinách je práve takéto správanie proti predpisom, no samotné štátne orgány nemajú kapacitu na to, aby tieto priestupky riešili. Francúzsko teda, po vzore Nemecka, bude pokutovať sociálne siete, ak nebudú proti takémuto obsahu bojovať. Dokonca na to dostali len hodinové ultimátum.

Novela zákona
Táto novela zákona, ktorá bude v platnosti od 1. júla, dáva prevádzkovateľom sociálnych sietí iba 60 minút na odstránenie obsahu propagujúceho terorizmus a detské násilie. Na odstránenie nenávistných prejavov a iných priestupkov budú mať 24 hodín.
Nespolupracovanie s Conseil Supérieur de l’Audiovisuel (CSA, úrad zaoberajúci sa regulovaním obsahu na internete) vyústi v mastnú pokutu. Tá predstavuje 1,25 milióna eur alebo až 4% z celosvetových tržieb, ak bude regulácia opakovane porušená. Napríklad Facebook by opakované porušenie predpisu stálo 2,5 miliardy eur.
Po vzore Nemecka
Podobný systém funguje od roku 2017 v Nemecku. Všetok nevhodný obsah musí byť odstránený behom 24 hodín a zodpovední ľudia (tvorcovia nenávistných príspevkov, vedomí šíritelia dezinformácie) musia byť nahlásení na políciu.
Nemecko dokonca tieto predpisy berie veľmi vážne a v roku 2019 pokutovali Facebook sumou 2,3 milióna eur za nedodržanie pravidiel.
Budú sociálne siete regulované v celej Európe?
Európska únia prinútila prevádzkovateľov sociálnych sietí konštantne skracovať čas potrebný na odstránenie týchto príspevkov. O výsledkoch tohto riešenia sme žiadne informácie ešte nedostali. Spojené Kráľovstvo, ktoré už nie je členom Európskej únie, tiež momentálne pracuje na podobných reguláciách.
Jedná sa o snahu chrániť svojich občanov alebo sa blížime k dystopickej spoločnosti, ktorú opisoval George Orwell už pred 70 rokmi?
Odpovedať