Facebook opäť lieta v problémoch. Najnovšie má zaplatiť vyše 600 miliónov

Facebook má toho na rováši už naozaj veľa. Najnovšie je spoločnosť donútená zaplatiť pokutu vo výške vyše pol miliardy dolárov.

Facebook sa nedávno dostal do rozporu so zákonom štátu Illinois, ktorý má chrániť svojich občanov pred invazívnymi praktikami ochrany súkromia. Ako mnohí vieme, Facebook je v tomto „expert“ a zber „len potrebných dát“ im naozaj nejde. Okrem mnohých pokút a súdov sme v minulosti mohli vidieť aj početné úniky dát, ktoré sa spoločnosť rýchlosť snažila zahrabať pod zem.

Facebook

Zákon o ochrane osobných údajov (BIPA) je silným štátnym opatrením, ktoré v posledných rokoch podrazilo nohy technologickým spoločnostiam. Žaloba proti Facebooku bola prvýkrát podaná v roku 2015 a tvrdila, že praktiky Facebooku označovania ľudí na fotografiách pomocou rozpoznávania tváre bez ich súhlasu porušuje štátne zákony.

Federálny súd v Kalifornii rozhodol nasledovne. Približne 1,6 milióna obyvateľov štátu Illinois dostane najmenej 345 dolárov. Konečné číslo je teda o 100 miliónov dolárov vyššie ako 550 miliónov dolárov navrhovaných Facebookom v roku 2020, čo sudca považoval za nedostatočné. Facebook v roku 2019 deaktivoval funkcie automatického označovania rozpoznávania tváre.

Okrem Facebooku sú obvinené aj ďalšie spoločnosti

Facebook však nie je jediný. Obvinenia majú na krku aj Microsoft, Google a Amazon. Podľa súdu sa dopustili rovnakého porušenia minulý rok po tom, čo boli tváre obyvateľov Illinois použité na testovanie ich interných systémov rozpoznávania tváre bez výslovného súhlasu.

Pokuta vo výške 650 miliónov dolárov by stačila na rozdrvenie väčšiny spoločností, nie však Facebooku. Obchodná federálna komisia uvalila Facebooku ešte v roku 2019 pokutu vo výške 5 miliárd. Spoločnosť zatiaľ stále existuje.

Facebook

Tento boj však určite ani zďaleka nekončí. Spoločnosti si stále robia čo chcú, pričom ignorujú zákony a súhlasy či nesúhlasy ľudí. Samozrejme, treba brať na vedomie, že vaša registrácia prakticky kdekoľvek je výslovný súhlas so spracovaním a predávaním údajov tretím stranám. Je preto potrebne si dvakrát rozmyslieť, či chceme určité sociálne siete alebo iné služby využívať.

Čo si o tomto kontroverznom zneužívaní osobných dát myslíš ty? Určite nám daj vedieť dole v komentároch.