Nenápadný batoh ukrýva airbag. Dokáže zchrániť život na bicykli či kolobežke

EVOC Commute Air Pro 18 vyzerá a napokon aj funguje ako štandardný batoh. Keď je však jeho magnetická pracka na hrudnom popruhu zapnutá, aktivujú sa pohybové senzory, ktoré 1100× za sekundu monitorujú polohu a pohyb.

Štatistiky sú neúprosné. Hlavne vo veľkých mestách pribúdajú v cestnej premávke nehody cyklistov, mnohé z vážnymi následkami. Mobilita, najmä v mestských oblastiach, sa rýchlo mení. Preťaženie infraštruktúry motorových vozidiel v mestách, rastúce environmentálne povedomie a mega trend smerom k zdravšiemu životnému štýlu sú facilitátormi tejto zmeny.

Slabá cyklistická infraštruktúra podnecuje strach z nehôd a z nich vyplývajúcich zranení, čo predstavuje jeden z hlavných brzdičov cyklistickej dopravy. To je to, čo podnietilo EVOC, aby bolo dochádzanie na bicykli bezpečnejšie a pohodlnejšie s produktmi radu COMMUTING od roku 2023. Bezpečnosť na prvom mieste v mestskej cyklistickej džungli by mal zabezpečiť batoh Commute Air Pro 18. Ten kombinuje ochranu inovatívne integrovanej technológie airbagu s integrovaným chráničom chrbta LITESHIELD-PLUS. A to nie je všetko. Tento nenápadný batôžtek skrýva tiež vrecko na notebook.

Batoh Commute Air Pro 18 poskytuje optimálnu ochranu krku, ramien, kľúčnych kostí, ako aj oblasti hrudníka. Systém airbagov bol vyvinutý spoločnosťou  EVOC v spolupráci s Minerva-AS GmbH špeciálne pre použitie v cyklistických batohoch na dochádzanie do práce, do školy alebo na voľnočasové aktivity.

Ako to funguje?

EVOC Commute Air Pro 18 vyzerá a napokon aj funguje ako štandardný batoh. Keď je však jeho magnetická pracka na hrudnom popruhu zapnutá, aktivujú sa pohybové senzory, ktoré 1100× za sekundu monitorujú polohu a pohyb. Akonáhle detekujú nehodu, nafúkne sa 18-litrový airbag chrániaci hlavu (stále sa počíta, že máte helmu), krčnú chrbticu, ramená, kľúčne kosti a hrudník. Nafúknutie trvá menej ako 0,2 sekundy. Airbag sa potom ovinie okolo hornej časti trupu a EVOC tvrdí, že znižuje sily nárazu až o 80 %. Pokiaľ sa vak pri páde nepoškodí, je možné ho znovu zabaliť, vymeniť expanznú patrónu a môžete jazdiť ďalej.

Stlačený airbag vo vnútri batohu zaberá relatívne málo miesta, takže ponecháva priestor pre notebook, klasické vrecká na okuliare či mobil, alebo tiež fľašu s nápojom a podobne. Nechýba ani nastaviteľný bedrový pás, ktorý odľahčuje hmotnosť batohu z ramien. Batoh je vyrobený z recyklovaného polyesteru. Jeho hmotnosť je 2 150 g

Senzorická jednotka, ktorá je nabíjateľná cez USB, je vybavená šiestimi senzormi, ktoré jej umožňujú analyzovať polohu batohu, teda jazdca spomínaných 1100-krát za sekundu.

Ocenenie

Batoh EVOC Commute Air Pro 18  získal ocenenie Design & Innovation Award. Tá je pečaťou schválenia a zároveň meradlom pre najvýkonnejšie produkty cyklistického priemyslu. Cena za dizajn a inovácie je viac než len udeľovanie titulov alebo potlesk pre značky. Je to definitívne ocenenie, ktoré rozhodujúcim spôsobom testuje produkty v reálnom svete, hodnotí ich ako celok a dosahuje uvážené verdikty.