Elektromobilita: Trendy, zlepšenia a nedostatky elektromobilov

Elektromobilita ako taká je témou, ktorá sa čoraz viac rozvíja a dostáva sa do popredia. Týka sa to nielen odvetvia boja s klimatickou krízou..

Elektromobilita ako taká je témou, ktorá sa čoraz viac rozvíja a dostáva sa do popredia. Týka sa to nielen odvetvia boja s klimatickou krízou, ale rovnako majú elektromobily aj obrovský úspech vďaka svojim funkciám. Rok 2022, ako aj predchádzajúce roky, poukazuje na množstvo trendov, zlepšení aj nedostatkov v tomto odvetví. Aká je elektromobilita v roku 2022? Čo môžeme čakať do budúcnosti?

Elektromobilita je podporovaná celosvetovo

Rozvoj elektromobility sa nepochybne spája aj s obrovskou podporou. Teší sa podpore zo strán politických lídrov, ale aj veľkých spoločností. Do vývoja v oblasti elektromobility investujú aj najbohatší ľudia na svete a vďaka tomu sa darí dosahovať čoraz lepšie výsledky. Elektromobilita je v súčasnosti vnímaná ako jedna z možností redukcie našich emisií, pretože sme sa stali závislými od prepravy prostredníctvom automobilov. 

Aj keď tento typ prepravy tiež nie je dokonalý, poskytuje množstvo výhod oproti klasickým automobilom so spaľovacím motorom. Infraštruktúra sa tiež začala prispôsobovať majiteľom elektromobilov – najmä čo sa týka nabíjacích staníc. Sú umiestnené rôzne pri nákupných strediskách, ale aj pri cestách. Medzi známe spoločnosti poskytujúce nabíjacie stanice pre automobily patrí napríklad greenway.sk. Táto spoločnosť priamo na stránkach poskytuje prehľadnú mapu s nabíjacími stanicami. 

Trendy v oblasti elektromobility

Čo sa týka trendov v oblasti elektromobility, týkajú sa rovnako samotnej výroby takýchto druhov elektrických vozidiel, ale aj samotného nabíjania. Dizajnové wallboxy s možnosťou pripojenia na internet patria medzi jedny z mnohých trendov. Okrem estetickej funkcie, majú aj praktickú – dokážu lokálne manažovať spotrebu elektrickej energie. Stále väčšou otázkou v oblasti elektromobility sú nabíjacie stanice využívajúce solárnu energiu, či také, ktoré dokážu akumulovať množstvo elektrickej energie.

V súčasnosti elektromobilový trh najviac ovplyvňuje nedostatok čipov, ale aj ďalších surovín. To ovplyvňuje napríklad čakanie na dodanie nových vozidiel. Medzi elektromobilové trendy patrí aj elekrifikácia autobusov, či nákladných vozidiel. Medzi známe spoločnosti zapojené do tohto trendu patria napríklad kuriérske spoločnosti ako DHL, UPS, či FedEX. Taktiež už spomínaná integrácia obnoviteľných zdrojov energie a možnosť akumulácie energie patria medzi najviac aplikované súčasti rozvoj elektromobility v globále a týka sa to aj budúcnosti. Rovnako sa v budúcnosti technológia bude zameriavať na zlepšovanie vývoja batérií. 

Majú elektromobily aj svoje nedostatky?

Tak ako všetky problematiky, aj téma elektromobility má aj niektoré svoje nedostatky. Medzi základný nedostatok patrí, že napriek tomu, že elektromobily nevypúšťajú pri fungovaní emisie, výroba je pomerne vysoko emisná. Rovnako je ich cena zatiaľ pre bežných používateľov pomerne vysoká. V súčasnosti už na trhu nájdeme aj niektoré verzie v dostupnejšej cenovej kategórii, no napriek tomu nejde o produkt vhodný pre každého. 

V minulosti sa množstvo nedostatkov týkalo aj rýchlosti a dojazdu. Všetky tieto problémy sa čoraz lepšími technológiami podarilo vylúčiť. Elektromobily sú v súčasnosti v rovnakej kvalite ako klasické automobily. Často ponúkajú aj množstvo zaujímavých funkcií pre pohodlné cestovanie. Vybudovanie širokého spektra nabíjacích bodov zároveň podporilo aj pohodlie cestovania.