Elektrokolobežka VOLTAIK MGT 350: Prekvapí dojazdom aj výkonom

V redakcii sa ocitla kolobežka VOLTAIK MGT 350, tak sme sa rozhodli podrobiť ju dôkladnému testu. ktorým prešla na výbornú. Aká sú naše postrehy?

Dostala sa mi na pár dní do rúk elektrická kolobežka VOLTAIK MGT 350, od spoločnosti Street Surfing. Kolobežka pôsobí ako priama konkurencia obľúbenej značky Xiaomi, tiež sľubuje silný výkon a dojazd až 30 kilometrov. Poďme sa na ňu teda pozrieť o niečo bližšie.

Voltaik MGT 350 a dizajn

Kolobežka prichádza v dvoch farbách, v čiernej a bielej. Jednou z prvých vecí, ktoré si človek pri nastúpení na kolobežku všimne, je LCD displej. Displej slúži na zobrazenie základných informácií, ako je rýchlosť, režim jazdy, pripojenie Bluetooth a stav batérie. Batériu zobrazuje v piatich paličkách, z ktorých každá predstavuje 20%. Na pravej strane riadidiel sa nachádza ovládač rýchlosti a na ľavej strane máme páčkovú brzdu, zvonček a úchytku na zloženie kolobežky. Stretávame sa tu konkrétne so zadnou kotúčovou brzdou, ktorej dopomáha predná elektronická brzda, čo zvyšuje efektivitu brzdenia a zabraňuje rýchlemu opotrebovaniu brzdových doštičiek.  

Kolobežka má predné svetlo biele a zadné červené, ktoré slúži aj na upozornenie okolia o brzdení. Kolobežka sa dá poskladať veľmi ľahko, len jedným klikom nad predným kolesom. Na rozdiel od kolobežiek Xiaomi sa tu stretávame s odpružením zadného kolesa a plnými ANTI DEFEKT kolesami HONEYCOMB. Plné kolesá na hrboľoch síce pôsobia trasľavejšie, ale zabezpečujú kompletnú ochranu pred defektom. Hmotnosť kolobežky je 14 kilogramov a vďaka svojmu celkovému spracovaniu sa bez problému zmestí do bytu tak, aby nezabrala polovicu obývačky.

Výkon a dojem z jazdy

Kolobežka disponuje 350 W motorom s dvoma jazdnými režimami a maximálnou rýchlosťou 25 km/h. Maximálnu rýchlosť a výkon kolobežky je možné zmeniť dvoma spôsobmi, a to prepnutím režimu priamo na riadidlách alebo cez aplikáciu. Z mojej skúsenosti kolobežka pôsobila pevnejšie ako kolobežky Xiaomi a vďaka zadnému odpruženiu bola jazda pohodlná i napriek plným ANTI DEFEKT kolesám, cez ktoré sú nerovnosti a kamienky cítiť viac ako pri bežných kolesách s dušou.

Jej výkon bol pri mojich sedemdesiatich kilogramoch dostačujúci aj do kopca. Akcelerácia a ťah kolobežky by sa dal porovnať s modelom Xiaomi Pro s 300W motorom. Samozrejme, so znižujúcim sa levelom batérie sa zmenšuje aj výkon kolobežky. Je to zapríčinené funkciou inteligentného znižovania výkonu, ktorá upozorňuje jazdca na nutnosť dobitia batérie. Kolobežka si sama uberie výkon a vďaka tomu sa vám nestane, že by sa zrazu len tak vypla na nedostatok energie. No i napriek tejto funkcii si pri 10% batérie narovinke, síce s pomalším rozbehom, ale predsa, vedela udržať rýchlosť 18 km/h.

Batéria

Kolobežka má Li-lon batériu, ktorá sa plne nabije do 8 hodín. Pripojenie pre nabíjačku sa nachádza na ľavej strane nášľapnej dosky a nabíjačka upozorní na plné nabitie zeleným svetielkom. Výrobca sľubuje na jedno dobitie dojazd až 30 kilometrov. Podľa mojej skúsenosti ide o cca 24 kilometrov na plnom režime a naozaj okolo 30 kilometrov na šetriacom režime. Treba však rátať s tým, že vplyv na dojazd majú rôzne faktory, ako napríklad váha jazdca, zložitosť terénu, vonkajšia teplota a podobne. Každopádne v tomto ohľade kolobežka očakávania naplnila.

Aplikácia pre Voltaik MGT 350

VOLTAIK prichádza i s aplikáciou dostupnou pre Android a aj pre iOS. Spojenie s kolobežkou prebieha cez Bluetooth a spárovanie trvá pár sekúnd. Celá aplikácia je veľmi jednoduchá a človek sa v nej hneď zorientuje. Nájdete v nej informácie o presnom stave batérie, tachometer, možnosť zmeny jazdného režimu, alebo zníženie maximálnej rýchlosti. Cez aplikáciu si viete kolobežku aj zablokovať a pokiaľ tak urobíte, kolobežka zablokuje kolesá a nebude sa dať vypnúť, až kým ju cez telefón opäť neodomknete. Aplikácia ďalej ponúka technické špecifikácie, informácie o prejdenej vzdialenosti a dĺžke jazdy.

Zhrnutie

VOLTAIK ma svojím spracovaním milo prekvapil. Kolobežka je ľahko spratná, no i napriek tomu na ceste pôsobí pevne a bezpečne. Jej maximálna rýchlosť je na jazdu do mesta absolútne postačujúca a vďaka zadnému odpruženiu je celá jazda o kúsok príjemnejšia. Batéria naplnila slová výrobcu, pri mojej váhe 70kg bol dojazd 24km na plnom režime a niečo cez 30 na šetriacom režime. Kolobežka sa dá zohnať za cenu 370€ a podľa môjho názoru je to skvelá voľba pre niekoho, kto hľadá rýchly spôsob dopravy po meste.