Donald Trump a jeho sociálna sieť TRUTH: Spustenie sa nezaobišlo bez fiaska

Katastrofálny štart aplikácie Truth Social, bývalého prezidenta USA – Donalda Trumpa, bol len predzvesťou budúcnosti novej sociálnej siete.

Dlho sľubovaná sociálna sieť bývalého prezidenta Donald Trumpa s názvom Truth Social bola v prvých dňoch svojho veľkolepého debutu takmer úplne nedostupná kvôli technickým poruchám. Vďaka 13-hodinovému výpadku sa na čakacej listine objavilo až 300 000 ľudí.

Trumpovi priaznivci si dokonca robili žarty z nevydareného spustenia aplikácie. Jenna Ellisová, bývalá členka právnického tímu Donalda Trumpa, zverejnila na Instagrame fotografiu, na ktorej je Trump s prstom vznášajúcim sa nad laptopom. V skratke išlo o to, že sám Trump odklikával registrácie užívateľov, jednu po druhej.

Stránka bola niekoľko mesiacov pred spustením vyhlásená za korunný klenot Trumpových post-prezidentských obchodných ambícií, pričom spojenci sa zaviazali, že spôsobí revolúciu v sociálnych médiách a odstráni hlavné sociálne siete, kde je Trump zakázaný.

Truth Social je takmer totožná s tým, čo Twitter a iné stránky ponúkajú už roky. Tweety sa nazývajú „Truths“ a retweety „ReTruths“. Počiatočné boje stránky tiež podnietili pochybnosti, že Trumpova spoločnosť bude schopná zvládnuť náročnejšie dlhodobé výzvy, ako je kontrola nebezpečného obsahu a ochrana pred kybernetickými útokmi.

Truth Social
Truth Social, zdroj: BBC.com

Problémy stránky presahujú jej zoznam čakateľov. Logo – veľké „T“ s bodkou je identické s logom Trailaru, britského predajcu solárnych panelov pre nákladné autá. Vedúci spoločnosti pre The Washington Post povedal, že „hľadá právnu radu na ďalšie kroky a dostupné možnosti na ochranu našej značky.

Trumpova spoločnosť – Trump Media & Technology Group tiež zakazuje, aby sa ktokoľvek pokúšal „znevážiť, pošpiniť alebo inak poškodiť stránku“. Spoločnosť Truth Social už zakázala účet pomenovaný podľa paródie na Twitteri, ktorá sa zameriavala na bývalého poslanca Devina Nunesa, ktorý odstúpil z Kongresu, aby sa stal generálnym riaditeľom Trumpovej spoločnosti.

Katastrofálny štart a nepriaznivý vývoj

Zmluvné podmienky stránky tiež ukazujú, aby ťažila z § 230 zákona o slušnosti komunikácie, o ktorom Trump povedal, že by mal byť „úplne zrušený“, pretože chráni technologické spoločnosti pred žalobou za to, čo ich používatelia uverejnia.

Truth Social
Truth Social, zdroj: CNN.com

Problémy Truth Social boli zrejmé od začiatku, aj keď vývojári stránky mali mesiace na prerobenie už použitého softvéru na spustenie stránky. Tí, ktorí si aplikáciu „predobjednali“ z App Store dostali upozornenie, že je k dispozícii. Tým sa aplikácia dostala na popredné miesta v rebríčkoch bezplatných stiahnutí aplikácií.

Tí, ktorí sa pokúsili skutočne zaregistrovať na používanie aplikácie, okamžite čelili prekážkam. Ľudia hlásili, že pri zadávaní dátumu narodenia dostali chybové hlásenia. Poprípade nikdy nedostali odpoveď na registráciu prostredníctvom e-mailu.

Výpadok a dlhá čakacia listina

Stránka bola nedostupná väčšinu prvého dňa. Prevádzkovatelia hlásili, že „ohromujúci dopyt“ spustil výpadok trvajúci viac ako 13 hodín. Počas toho boli nedostupné dokonca aj zmluvné podmienky spoločnosti.

Truth Social
Truth Social, zdroj: BBC.com

Vývojári v v deň vydania na stránke s internými aktualizáciami napísali, že „stabilizovali proces vytvárania účtu“. Ľudia však písali, že sú okolo 300 000. v poradí. Existovali aj ďalšie známky toho, že narastajúce problémy spoločnosti Truth Social nie sú ani zďaleka na konci.

Aplikácia je momentálne k dispozícii iba pre telefóny iPhone v USA. Na stránke „pomocníka“ je navyše nesprávne napísaný vlastný názov lokality. Web truesocial.com, ktorý umožňoval skoré registrácie, zaznamenal v druhý týždeň len 350 000 návštev. To je naozaj markantný pokles oproti 2 miliónom návštev v týždni oznámenia v októbri minulého roka.