Deviata generácia OnePlus je na svete

Hľadáte nový telefón? Čerstvo predstavený OnePlus 9 by mohol byť tým pravým aj pre Vás! Pri relatívne rozumnej cenovke ponúka kvantum inovácií.

Fanúšikovia a používatelia telefónov OnePlus sa konečne dočkali. Došlo k predstaveniu OnePlus 9 a OnePlus 9 Pro. Na čo všetko sa môžete tešiť? Koľko bude nový OnePlus stáť? To a mnoho ďalšieho sa dozviete v našom článku o tejto novinke.

Design

OnePlus prišiel s určitými zmenami v dizajne, tou zďaleka najväčšou je prepracovaný fotomodul. Hmotnosť telefónu je 192, respektíve 196 gramov. A aké sú rozmery?

  • OnePlus 9 – 160,2 x 74,3 x 8,68 mm
  • OnePlus 9 Pro – 163,2 x 73,8 x 8,7 mm

Vidíme, že rozmerovo aj hmotnostne sú na tom oba telefóny veľmi podobne. Líšia sa potom predovšetkým v odolnosti, pretože Pro verzia ponúka stupeň krytia IP68, čo znamená, že je telefón odolný proti vode a prachu.

Displej na OnePlus 9

Ohľadom displejov pre vás máme skvelú správu! Oba telefóny budú vybavené AMOLED panelmi. Menší variant ponúkne 6,55″ a ten väčší potom 6,7″. Veľkým lákadlom by mala byť tiež adaptívna obnovovacia frekvencia, ktorá bude mať hodnoty od 1 po 120 Hz. Pro verzia by navyše mala disponovať technológiou Hyper Touch, čo prinesie responsivnějšiu odozvu. Táto informácia je dôležitá predovšetkým pre hráčov mobilných hier.

Ak by sme sa pozreli na rozlíšenie, OnePlus 9 ponúkne 2 400 x 1 080 pixelov, zatiaľ čo OnePlus 9 Pro 3 216 x 1 440 pixelov.

Fotoaparáty

Práve na nich urobilo OnePlus veľký kus práce. Na vývoji sa dokonca podieľala aj firma Hasselblad, čo je špička na poli digitálnych fotoaparátov. Môžeme tak očakávať dychberúce zábery. Ako sú na tom ale šošovky parametrovo?

  • Hlavný objektív – 48 Mpx, svetelnost f/1.7. Výhodou je optická stabilizácia.
  • Širokoúhly objektív – 50 Mpx, svetelnost f/1.9.
  • Makro objektív – 2 Mpx.
  • Teleobjektív s trojnásobným optickým zoomom – iba u verzie Pro!

Predná selfie kamera potom ponúkne 16 Mpx šošovku, čo by malo na obstaranie selfíček pre sociálne siete rozhodne postačovať.

OnePlus a výkon

Samozrejme, že sa môžete v tomto prípade spoľahnúť na aktuálne najvýkonnejší osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 888. Sekunduje mu potom operačnú pamäť s hodnotou 8 alebo 12 GB. Vnútorné úložisko potom ponúka 128 alebo 256 GB. Oba výkony sú dostupné v klasickej verzii aj vo verzii Pro. Ako GPU bolo zvolené Adreno 600 a to u oboch modelov.

Batéria

Veľkou výhodou batérie je v tomto prípade podpora 65W rýchlonabíjanie, čo je rozhodne skvelá správa. Oba telefóny potom disponujú kapacitou batérie 4 500 mAh. Zamrzí absencia bezdrôtového nabíjania, ktoré by sa tu určite hodilo.

Softwarová výbava nového OnePlus

Nemôžeme čakať, že by sa deviata generácia vlajkovej lode od čískeho výrobcu a jeho vylepšená verzia predávali s iným operačným systémom, než s Android 11. To je skvelá správa. Navyše sa dá predpokladať, že telefón časom dostane tiež aktualizáciu na nový Android 12.

Konektivita

Ak sa pozrieme na to, čo telefón ponúkne v rámci konektivity, môžeme sa tešiť na podporu 5G sietí. Oba telefóny potom disponujú USB-C konektorom pre nabíjanie a ani u jedného nenájdeme klasický 3,5 mm jack na slúchadlá.

Samozrejmosťou je potom podpora LTE či Wi-Fi 6. Bluetooth je v tomto prípade vo verzii 5.2, čo by nemalo znamenať žiadny problém pre pripojenie všetkých potrebných vecí, ako napríklad Bluetooth slúchadiel či chytrých hodiniek. Spoľahnúť sa potom môžete aj na NFC, pomocou ktorého zase môžete platiť platby z mobilu.

A čo ceny?

Alza ponúka všetky štyri varianty, pričom cenová hladina je od 608 eur do 775 eur. Konkrétne si môžete kúpiť tieto varianty:

Záver

OnePlus 9 a 9 Pro budú opäť špičkové telefóny, ktoré majú zákazníkom čo ponúknuť. Cena je, dá sa povedať, očakávaná. Predsa len telefón v tejto výbave nemôže stáť pár korún. Už sa tiež tešíte na OnePlus 9 a 9 Pro?