Čínska vesmírna misia Chang’e mieri na Mesiac

Počuli ste o Čínskej vesmírnej agentúre? Pravdepodobne nie tak často ako o NASA. Včera však odštartovali misiu, ktorá je prvá svojho druhu po 44 rokoch!

Čínska vesmírna agentúra, na rozdiel od NASA, nezvykne byť stredobodom záujmu médií ani verejnosti. Pred pár hodinami sa im však podaril veľký úspech – po dekádach znovu úspešne odštartovali raketu s cieľom pristáť na Mesiaci, zobrať vzorky a vrátiť sa späť. Misia nesie názov Chang’e 5 a mohla by výrazne zmeniť to, ako vnímame náš jediný prirodzený satelit. Chcete vedieť prečo?

China's new Chang'e-5 mission to collect moon rock samples and bring it  back to earth- Technology News, Firstpost
Zdroj: CNSA

Miesto pristátia misie Chang’e 5

V čom je táto misia iná ako ostatné? Podľa informácií na NASASpaceflight.com sa pristátie na Mesiaci očakáva 29. novembra. Zaujímavé je predovšetkým miesto pristátia, ktorým je oblasť Mons Rumker. Práve Mons Rumker je totiž miestom, kde bola zaznamenaná najčerstvejšia vulkanická aktivita. Dalo by sa teda povedať, že horniny v okolí miesta pristátia sú veľmi mladé. Vďaka nízkemu veku hornín z nich vieme vyčítať najaktuálnejší geologický stav Mesiaca.

Ešte zaujímavejšie je to, že pristávací modul Chang’e 5 je vybavený vrtákom a zberacím ramenom, ktoré sú schopné zozbierať až 2 kilogramy, informuje CNSA. Tieto horniny budú následne prepravené späť na Zem, aby boli dôkladne skúmané. Miesto pristátia spiatočnej cesty je vnútrozemie Mongolska a malo by k nemu dôjsť 15. decembra.

Za štart je zodpovedná raketa Long March 5.

Dôležitosť misie Chang’e 5

Možno to tak nevyzerá, no jedná sa o veľký krok pre astronómov z celého sveta. V roku 1976 bol Sovietsky zväz poslednou krajinou, ktorej vesmírny program sa vydal na Mesiac s cieľom pozbierať vzorky a vrátiť sa späť. Jednalo sa o misiu Luna 24.

Chang’e 5 zároveň nadväzuje na misiu Chang’e 4, ktorej cieľom bolo dopraviť lunárny rover na odvrátenú stranu Mesiaca.