Bude iPhone 13 úplne bez tlačidiel?

Robíte si zálusk na nadchádzajúci iPhone 13? Mali by ste vedieť, že je šanca, že táto novinka nebude ponúkať fyzické tlačidlá. Tie by mali nahradiť digitálne senzory.

V posledných týždňoch sa začalo hovoriť o tom, že nadchádzajúci iPhone (pravdepodobne iPhone 13 alebo iPhone 12S) by sa mohol úplne zbaviť fyzických tlačidiel a nahradiť ich digitálnymi kapacitnými senzormi. Naznačuje to nedávny patent výrobcu. Prečo to pre Apple dáva zmysel a ako by sa im to podarilo dosiahnuť?

Bude iPhone 13 ponúkať lightning port?

Faktom je, že už odkedy bol predstavený iPhone 12, sa hovorí, že nadchádzajúci model nemusí ponúkať lightning. Možno to mnohých sklame, ale nebude nahradený štandardným USB-C portom. Podľa všetkého chce Apple úplne odstrániť možnosť nabíjať telefón pomocou kábla a spoliehať sa výhradne na bezdrôtové nabíjanie.

Zdroj: CNET

Ak Vám toto príde nereálne, tak si spomeňte na rok 2016, kedy Apple zo svojich smartfónov odstránil 3.5mm jack, teda konektor, ktorý bol samozrejmosťou niekoľko desaťročí. Neskôr Apple nasledovali aj ostatný výrobcovia smartfónov.

Naznačuje to nedávny patent

Magazín Apple Insider nedávno informoval, že Apple si nechal patentovať „digitálne kapacitné senzory“. Čo presne to znamená do istej miery popisuje samotný patent. Malo by sa jednať o plochy na bočných stranách smartfónu, ktoré budú podsvietené a pri dostatočnej intenzite stlačenia vykonajú to isté, čo aktuálne robia fyzické tlačidlá. Veľkou výhodou by mohla byť možnosť nastaviť si preferovanú intenzitu stlačenia.

Nabáda sa otázka: Aký to má zmysel? Apple pred rokmi odstránil fyzické domovské tlačidlo a nahradil ho kapacitným senzorom, ktorý však nebol podsvietený. Neskôr odstránili aj tento senzor a aktuálne jeho funkciu zastupuje gesto potiahnutia nahor. Je očividné, že Apple sa snaží zjednodušiť dizajn svojich smartfónov a odstránenie prebytočných tlačidiel (alebo ich skrytie) je najjednoduchšou cestou.

Iné úniky hovoria aj o tom, že iPhone 13 by mal konečne priniesť čítačku odtlačkov prsta pod displej, takže používatelia nebudú odkázaní iba na FaceID.

Sú tieto informácie dôveryhodné?

Ako tomu býva, nie každý únik je pravdivý. Aj napriek tomu, že správy o iPhone bez tlačidiel sa javia ako zmysluplné a ladia s tým, čo Apple už dlhú dobu plánuje, nič nevieme s istotou potvrdiť alebo vyvrátiť. Patenty pribúdajú denne a väčšina z nich sa nikdy nedostane ďalej ako na papier. To, ako bude iPhone 13 skutočne vyzerať sa dozvieme až v septembri, kedy sa očakáva, že bude oficiálne predstavený.