Blue Origin: Let do vesmíru vydražený za 23 miliónov eur

Radi by ste leteli do vesmíru? Ak máte približne 23 miliónov eur, tak nie je problém. Spoločnosť Blue Origin nedávno vydražila lístok presne za túto sumu.

Množstvo ľudí by rado letelo do vesmíru. Aspoň na zopár minút. Zažiť beztiažový stav a vrátiť sa späť na Zem, kde sa môžete vždy spoľahnúť na gravitáciu. Čo ak by sme Vám povedali, že to je realita? Spoločnosť Blue Origin minulý týždeň vydražila letenku do vesmíru za 28 miliónov amerických dolárov, čo je približne 23 miliónov eur. Kedy sa odlieta?

Let Blue Origin bude trvať len zopár minút

Hovoríme o prvom lete s posádkou spoločnosti Blue Origin a ich rakety New Shepard, ktorý by sa mal uskutočniť už 20. júla, čo je o mesiac. Posádka sa bude skladať zo 4 ľudí: Jeff Bezos, ktorý je majiteľ samotnej spoločnosti, jeho brat Mark Bezos a dvaja ľudia, ktorých identita bude odhalená v priebehu nasledujúcich týždňov. Jeden z týchto dvoch členov posádky je samotný víťaz aukcie o letenku.

Slovné spojenie let do vesmíru Vás však môže mierne zmiasť. Tento let totiž potrvá len 10 až 15 minút, čo znamená že víťaz aukcie v podstate platí 2 milióny dolárov za minútu letu. Odlet by mal byť z Texasu.

A ako prebiehala samotná aukcia? To si môžete pozrieť v tweete nižšie. Vyvolávacia cena bola 4.8 milióna dolárov a samotní záujemcovia sa osobne nezúčastnili. Spoločnosť Blue Origin však informovala, že budú kontaktovať najsúťaživejších záujemcov a ponúknu im miesta v letoch, ku ktorých dôjde v budúcnosti.

Ako takýto let vyzerá?

V minulosti sme Vám priblížili kabínu rakety spoločnosti Virgin Galactic, ktorá ponúkala prekvapivý komfort. Asi nikoho neprekvapí, že inžinieri z Blue Origin sa rozhodli voliť podobnú cestu. Interiér samotného letového modulu pôsobí futuristicky a pravdepodobne taktiež ponúka dostatočnú úroveň komfortu.

Samotný let má potom 3 fázy. V prvej sa raketa dostane 100 kilometrov nad zemský povrch, kde sa oddelí letový modul a raketa začne pristávací manéver. Vstupujeme do druhej fázy, ktorú tvorí voľný let modulu vo výške niečo málo nad 100 kilometrami. Po nejakej dobe modul začne sťahovať zemská gravitácia a v tom momente začína tretia fáza. Tá pozostáva z kontrolovaného pristátia modulu na bezpečnom mieste.