Bezior XF001: Štýlový e-bike s retro army šarmom

Oficiálne je Bezior XF001 klasifikovaný ako elektrický bicykel, vzhľadom však pripomína skôr skúter. Nie je to náhoda. Spoločnosť Bezior sa zamerala na užívateľov, ktorí chcú vlastniť elektrický bicykel bez toho, aby vyzeral príliš futuristicky. A zároveň na všetkých túžiacich po stroji, ktorému pristane mestské prostredie rovnako, ako horské.

Vzhľad

Prvý výrazný detail elektrobicykla Bezior XF001 je jeho retro vzhľad s čistými líniami, rámom z hliníkovej zliatiny, veľkým svetlometom s mriežkou, pohodlným a širokým sedlom, ktoré unesie až 120 kg, avšak je to len prvá z rôznych kvalít tohto elektrobicykla, ktoré si užívatelia zamilovali.

Koženkové sedadlo dosť veľké na to, aby odviezlo dve osoby, pravda, ak neprekročia 120kg váhový limit. So sedadlom ladia aj kožené koncovky riadidiel. Stavbe a konštrukcii e-bicykla nijako neprekáža batéria umiestnená pod sedlom.

Rozmery

Výrobca udáva rozmery elektrobicykla Bezior XF001 ako 180 x 65 x 120 centimetrov. Jeho hmotnosť 30 kilogramov napovedá, že je určený pre dospelých užívateľov.

Bezior XF001

Kvôli faktu, že sedačka nie je výškovo nastaviteľná je ideálny pre osoby s výškou medzi 170 – 180 cm, respektíve pre tých, ktorým nebude robiť problém, že sa sedačka nachádza vo výške 82 centimetrov nad zemou.

Pohon

Vďaka prítomnosti širokých pneumatík 20 × 4″ v kombinácii s prednou odpruženou vidlicou sa Bezior XF001 nebojí drsného terénu ani mierne vyjazdených ciest. 1000W bezkomutátorový motor umožňuje e-biku Bezior XF001 rozhýbať sa rýchlosťou až 45 km/h, prejsť až 50 km (v elektrickom režime), stúpať až do 35 stupňového svahu a zrýchliť na plnú rýchlosť za 4,9 s.

Bezior XF001

Motor, napájaný jednou 48V (12,5 Ah) batériou umožňuje tri rôzne spôsoby použitia. Ide o elektrický režim s výkonom 100%, režim Power Assist s podporou pedálov 10-80% a režim PAS s nulovým výkonom motora. Motor si našiel miesto v náboji zadného kolesa, kde mu s manuálnym pohonom sekunduje sedemstupňová prehadzovačka Shimano.

Systém radenia obsahuje kľukové prevody z hliníkovej zliatiny 52T a umiestnenie SIS (Shimano Indexed Shifting), ktoré umožní jazdiť na nižší prevodový stupeň, a teda s menšou námahou. Batériu po jazde môžete vybrať a nabiť pohodlne doma alebo ju do zásuvky zapojiť priamo na bicykli.

Odpruženie, brzdy

Predné a zadné mechanické kotúčové brzdy prispievajú k spoľahlivosti a bezpečnosti jazdy. Vylepšený výkon v teréne zabezpečuje predná a zadná olejová odpružená vidlica, ktorá absorbuje vibrácie. Výlet do hôr už nebude „hrboľatou jazdou“.

Bezior XF001

Prvky, ktoré potešia

Na e-bicykli nájdete USB vstup – môžete nabíjať napr. telefón na cestách. LED displej umiestnený na riadidlách slúži na to, aby ste mali vždy prehľad o rýchlosti, stave batérie a nastavenom jazdnom režime.

Bezior XF001

Mriežka na prednom svetlomete vytvára „army“ dojem. Samotný bicykel je možné zakúpiť si v dvoch farbách: v čiernej alebo armádnej olivovo zelenej.