Berlín sa chystá povoliť parkovanie elektrokolobežiek a bicyklov na parkoviskách

Berlín sa sériou opratrení snaží bojovať s blokovaním cestnej premávky. Benefitovať z toho budú najmä elektrické kolobežky.

Cyklisti a ľudia na elektrokolobežkách budú môcť od januára budúceho roka parkovať na parkovacích miestach pre autá v Berlíne zadarmo. Cieľom tohto rozhodnutia je riešiť problém nesprávne zaparkovaných elektrických vozidiel, ktoré blokujú chodníky, oznámil berlínsky senátny úrad pre dopravu.

Berlínsky prevádzkovateľ mikromobility Tier toto rozhodnutie uvítal, ale vyjadril aj jednu obavu. „Všeobecne vítame rozhodnutie berlínskeho senátu, ktoré má zaistiť spravodlivejšie rozdelenie priestoru v meste,“ povedal denníku Zag vedúci spoločnosti Tier Florian Anders. Florian Anders ešte dodal, že vykonávanie nového nariadenia vnímajú ako problematický krok, pretože by mohlo viesť k novým konfliktom s vodičmi automobilov.

Anders potom ešte navrhol, že vytvorenie vyhradených parkovacích miest pre elektrokolobežky by mohlo problém vyriešiť „priamo a trvalo“. Oslobodením používateľov mikromobilných vozidiel od poplatkov chce berlínsky senát povzbudiť k častejšiemu využívaniu parkovacích miest, aby sa zvýšila bezpečnosť prevádzky v peších zónach.

„Cieľ, ktorý za tým stojí, je úplne jasný: chcem, aby kolesá, kolobežky a ďalšie malé vozidlá konečne zmizli z chodníkov, kde boli doteraz legálne tolerované,“ uviedla senátorka pre mobilitu Bettina Jaraschová pre nemeckú verejnoprávnu televíziu RBB. „Cieľom celej našej revolúcie v mobilite je, aby sme verejný priestor rozdelili inak: viac priestoru pre ekologické združenia, menej priestoru pre autá. Zaparkované autá jednoducho zaberajú v takom hustom meste príliš veľa miesta,“ dodala Bettina Jaraschová.