Astronómia #5: Voľným okom je vidieť nova

Astronómia v auguste nás takmer priviedla ku koncu sveta. Samozrejme omylom. Mnohých však poteší nova, ktorá sa objavila na oblohe na južnej pologuli.

Vitajte pri mesačnom súhrne najdôležitejších správ z ľudského skúmania vesmíru. Na začiatku augusta sa nedialo takmer nič. Naopak v druhej polovici augusta sme sa dozvedeli veľa znepokojivých informácií, z ktorých niektoré boli čoskoro vyvrátené. Máme na mysli správy o tom, že do Zeme v novembri narazí asteroid. Okrem toho bola konečne vysvetlená záhada hviezdy Betelgeuse a astronómia na južnej pologuli musí byť momentálne veľmi napínavá, pretože je voľným okom vidieť nova.

Zdroj: University od Arizona

Záhadu hviezdy Betelgeuse môže vysvetliť „hviezdne kýchnutie“

Na začiatku roka astronómov zaskočila záhada hviezdy Betelgeuse. Táto hviezda každých 420 dní periodicky mení jasnosť. Nikto však nepredpovedal, že v roku 2020 bude Betelgeuse meniť jasnosť tak rýchlo, že to bude vidieť aj voľným okom.

Illustration showing Betelgeuse "sneezing" during which the star ejecting hot gas
Zdroj: NASA, ESA

Nakoniec sa však ukázalo, že hviezda len vypustila veľké množstvo horúceho a hustého plynu, ktorý sa po vychladnutí zmenil na prach a bránil svetlu z hviezdy v tom, aby sa dostalo na zem. Hviezdne kýchnutie.

Viac si môžete prečítať v tejto publikácií.

Observatórium Arecibo

10. augusta sa roztrhlo jedno z lán, ktoré držali prijímač signálu nad tanierom satelitu v Observatóriu Arecibo v Karibiku. Výsledkom je diera o priemere 30 metrov. Fotografia poškodenia je nižšie. Udalosť bližšie popisuje tento článok na Astronomy.com.

WEBAreciboDishDamage
Zdroj: Arecibo/UTF

Nova Reticuli 2020 je nova, ktorú možno pozorovať voľným okom

Každý pozorovateľ nočnej oblohy na južnej pologuli už si určite (aspoň nevedome) všimol túto novu. Zatiaľ čo ju môžete vidieť voľným okom, pre detailný pohľad budete potrebovať teleskop.

NovaReticuli2020Finder
Zdroj: TheSkyX

V novembri mal prísť asteroid

Americké mainstreamové médiá informovali, že druhého novembra by do Zeme mal naraziť asteroid a zavŕšiť tak všetky katastrofy, ku ktorým tento rok došlo. Samozrejme, že vedci ich okamžite vyvrátili z omylu. Kompletný článok si môžete prečítať tu.

Ak Vás zaujíma veda aj mimo astronómie, odporúčame tento náš článok o kvantových počítačoch.