Astronómia #3: Nebaví Vás Netflix? Pozrite si zábery Slnka

Toto je už tretia inštalácia nášho mesačného seriálu o novinkách to sveta astronómie. Aj tento mesiac bol plný pútavých noviniek a ponúkame Vám ich zhrnutie.

Vitajte pri mesačnom súhrne najdôležitejších správ z ľudského skúmania vesmíru. Tento mesiac sa môžeme pozrieť na hodinové video od NASA, ktoré ukazuje zábery Slnka za posledných 10 rokov a umožňuje pozorovať jednotlivé erupcie. Dozvedeli sme sa, že čierne diery nemusia byť zas až tak čierne, ako sme si mysleli, a že vo vesmíre je viacero civilizácií. Aspoň taká jednoduchá je astronómia v očiach médií.

Zábery Slnka od NASA

Americká NASA zverejnila video, ktoré reprezentuje zmeny Slnka a jeho aktivitu za posledných 10 rokov. Všetky snímky boli zachytené v ultrafialovej škále svetelného spektra, takže by bežnému oku neboli viditeľné. Vďaka tomu umožňujú pozorovať aj koronasféru Slnka, ktorej teploty siahajú nad milión stupňov celzia. Video si môžete pozrieť nižšie.

Čierne diery, ktoré vyžarujú svetlo

Približne pred rokom bola zverejnená táto fotografia čiernej diery. Dnes už presne vieme, prečo sa nám zdá, že je okolo nej žltý kruh vyžarujúci svetlo. Jedná sa o akrečný disk, v ktorom sa hmota o seba trie pri takej vysokej teplote, že vyžaruje svetlo. Toto svetlo je zároveň príliš ďaleko na to, aby ho čierna diera pohltila. Ak Vás táto téma zaujíma, veľmi dobre ju spracoval magazín Astronomy.

bh_labeled
Zdroj: NASA

Astronómia v rukách médií

Určite ste zachytili správu o tom, že vo vesmíre je aspoň 36 civilizácií. Táto správa vychádza z Drakovej rovnice, ktorá nikdy nebola medzi vedeckými kapacitami braná vážne. Médiá však uvideli pútavý nadpis, tak sa tejto správy bez základných znalostí tejto problematiky pustili.

Tvrdenie, že vo vesmíre je 36 civilizácií je také isté, ako keby ste povedali, že na svete je 7 miliárd ľudí, tak sa musí nájsť aspoň jeden taký, ktorý beží rýchlejšie než Usain Bolt. Je tam šanca, no nie je garantované.

Nový urýchľovač častíc

CERN má v pláne postaviť väčší urýchľovač častíc. Viac informácií nájdete v tomto našom článku.