Apple M1 čip: Všetko čo o ňom potrebujte vedieť

Toto je podrobné vysvetlenie toho, prečo je čip Apple M1 dôležitý pre Apple ale aj pre celý počítačový priemysel. Ak kupujete Mac, tak toto musíte vedieť.

Apple tento rok oznámil to, že počítače Mac prejdú na jeho vlastný silikón. V novembri sme sa dočkali oznámenia produktov, ktorých sa to týka. Pravdepodobne išlo o prvú vlnu a v budúcnosti nájdeme čipy podobné Apple M1 v každom počítači Mac. Čím je však Apple M1 taký zaujímavý? Prečo sa Apple rozhodol urobiť tento radikálny krok?

Zdroj: Apple

Koncept čipu Apple M1

Už samotná myšlienka tohto čipu je revolučná. Počítače Mac doteraz používali procesory od Intelu, ktoré fungujú na architektúre x86. Intel však v posledných rokoch začal zaostávať za konkurenciou, takže je pochopiteľné, že Apple má záujem zmeniť dodávateľa svojich procesorov. Málokto ale čakal, že Apple si bude nové procesory dizajnovať sám. Intel dodával procesory pre Apple od roku 2006 a o pár mesiacov už nový Mac s touto možnosťou výbavy pravdepodobne nedostanete. A prečo by ho vôbec niekto chcel?

apple m1 chip
Zdroj: Apple

Čip Apple M1 nie je len procesorom. Je to jednotka typu System on a Chip (SoC), čo znamená, že sa v ňom nachádza procesor (CPU), grafická karta (GPU), pamäť RAM, ovládač SSD diskov, ovládač Thunderbolt portu, Neural Engine, Secure Enclave, šifrovacie a dešifrovacie jednotky a ďaleko viac. To, že všetky tieto diely, ktoré sú zodpovedné za správnu funkciu počítača, sa nachádzajú v jednom čipe znamená, že Mac dokáže byť výkonnejší a efektívnejší ako kedykoľvek predtým.

m1 chip unified memory architecture speed
Zdroj: Apple

Doteraz Apple potreboval na každú súčasť samostatný čip, no Apple M1 toto mení. Je to čip na architektúre Arm. Podobný tým, ktoré nájdeme na iPhonoch a iPadoch. Predovšetkým je podobný procesoru A14, ktorý nájdete v novom iPhone 12 alebo iPad Air 4, vďaka svojmu 5nm výrobnému procesu. Samotný čip vyrába spoločnosť TSMC.

Výkon CPU čipu Apple M1

Jedná sa o najvýkonnejší čip, ktorý Apple kedy vytvoril. Nachádza sa v ňom až 16 miliárd tranzistorov, čo pomáha dosiahnuť extrémne dobrý pomer výkonu a spotreby energie. M1 má 8 CPU jadier a 8 GPU jadier. Vďaka tomu je omnoho vhodnejší na multi-core operácie než procesory od Intelu, ktoré ponúkajú 2 či 4 jadrá. Len vyššia rada Intel Core i7 ponúka 8 jadier a aj to len v najvyšších konfiguráciách.

Okrem jadier za vysoký výkon môže aj to, že pamäť RAM je integrovaná priamo v čipe. To znamená, že CPU nemusí alokovať dátam softvérovo generované pooly, no využíva len jeden jediný pool. V preklade by sa dalo povedať, že používanie informácií uložených v pamäti RAM je rýchlejšie, rovnako tak aj zapisovanie nových.

m1 chip slide
Zdroj: Apple

Tento čip však dokáže vyradiť z prevádzky 4 zo svojich CPU jadier v prípade, že ich nie je treba. To pomáha predĺžiť výdrž na jedno nabitie a znížiť prevádzkovú teplotu. V tomto nízkoenergetickom režime má rovnaký výkon ako Macbook Air predchádzajúcej generácie, no spotreba energie je ďaleko nižšia.

Ak chcete počuť viac konkrétnych porovnaní, tak čip M1 je v single-core operáciách (teda operáciách využívajúcich iba jedno jadro) najvýkonnejším procesorom, aký bol kedy v Mac počítači použitý. Pri multi-core operáciách (kde sa využívajú všetky jadrá) ide zarovno s počítačmi Mac vyšších cenových kategórií. Pochopiteľne však zaostáva za Mac Pro, ktorého cenovka dosahuje až 50 tisíc EUR.

Je ale iba o chlp pomalší, než Mac Pro z minulého roka vo svojej najnižšej konfigurácií, v ktorej jeho cenovka stále prekračuje 7 000€. To je veľký úspech pre Mac Mini 2020, keďže jeho cena je len 800€, a ukazuje to obrovský potenciál silikónu od Apple.

Grafický výkon čipu od Apple

Aj napriek tomu, že GPU v čipe Apple M1 neláme rekordy na poli dedikovaných grafických kariet, dokáže sa im suverénne postaviť. Čo viac, jedná sa o najvýkonnejšiu integrovanú grafickú kartu vôbec. Má výkon o trochu vyšší než Nvidia GTX 1050 Ti alebo Radeon RX 560. To bude stačiť veľkej väčšine používateľov. Tí, ktorí potrebujú veľmi rýchle 3D rendrovanie si budú musieť počkať na výkonnejšiu verziu čipu M1. Apple to naznačuje aj tým, že tento čip nepoužíva vo svojich profesionálnych workstation počítačoch.

V akých zariadeniach čip M1 nájdeme?

Momentálne sú v predaji Macbook Air, Macbook Pro 13“Mac Mini, ktoré ponúkajú Apple M1. Postupne budú tieto zariadenia dostupné iba v prevedení, ktoré disponuje čipom M1 alebo jeho novším variantom.

apple m1 macs trio
Zdroj: Apple

Ak zvažujete nákup jedného z týchto počítačov, určite zvoľte M1 konfiguráciu. Ako píšeme vyššie, Apple M1 čip výkonovo výrazne prekonáva všetky Intel konfigurácie, v ktorých sú tieto 3 zariadenia dostupné.

Rýchlosť čipu v praxi

Benchmarky sú vynikajúce pre marketing, no nedokážu používateľovi nič zaručiť. Apple však informuje, že M1 má CPU, ktoré je v praxi až 3.5krát rýchlejšie, a GPU, ktoré je v praxi až 6krát rýchlejšie v porovnaní s Intel variantom.

Okrem rýchlosti sa dočkáte aj lepšej výdrže batérie. Apple tvrdí, že výdrž na jedno nabitie sa predĺžila až dvojnásobne. To znamená, že Macbook Pro 13“ zvládne až 20 hodín bez nabíjania.

Budúcnosť silikónu od Apple

Apple so svojim procesorom, vychádzajúcim z architektúry Arm, trafil do čierneho. Ponúka viac muziky za menej peňazí, čím nie je táto značka často spojovaná. Tešíme sa na to, čo má Apple pripravené. Profesionálnemu čipu Apple M1X či M1Z (názov by mohol byť úplne odlišný, no predpokladá sa niečo na tento štýl) verejnosť nastavila vysoké očakávania. Už sa však začali šíriť neoficiálne informácie o čipe M2, ktorý by mal v najvyššej konfigurácii disponovať až 128 jadrami. Pravdepodobne sa však dostane len do najvýkonnejších zariadení Mac Pro. Zatiaľ nevieme kedy sa ho dočkáme, no snáď to bude čo najskôr.

Každopádne, Apple ide správnym smerom a nastavuje nový štandard celému počítačovému priemyslu.