Ako Vám 5G dokáže zmeniť život

Všetko, čo potrebujete vedieť o 5G nájdete v tomto článku. Je to naozaj až taký veľký posun vpred alebo sa jedná o marketingový ťah?

Zo všetkých strán počúvame o novej mobilnej sieti s názvom 5G. Niektorí tvrdia, že je škodlivá, iní hovoria, že je to vyhliadka svetlej budúcnosti. Nikto však poriadne nevysvetľuje, čo to je. Práve na to sa v tomto článku zameriame. Vysvetlíme Vám, čo je 5G a aj to, ako Vám zmení život.

Blog thumbnail
Zdroj: BICS

Mediálny boom

5G, ktoré bolo prvýkrát oznámené pred približne 5 rokmi, zažívalo v posledných rokoch, no najmä mesiacoch, obrovskú dávku mediálnej pozornosti. Minulý rok CNET uskutočnil porovnanie rôznych 5G sietí po celom svete. Samsung tiež prišiel so svojím smartphonom Galaxy S10 5G, ktorý túto sieť vedel používať.

Odvtedy nastal mierny útlm. Väčšina zmien a noviniek sa pohybovala na úzadí pozornosti verejnosti. To sa však zmenilo, keď sa na povrch dostali správy o tom, že 5G je zodpovedné za koronavírus SARS-CoV-2. Tieto tvrdenia sme vedeckou metodikou vyvrátili v tomto článku.

V médiách teda koluje veľa informácií pravdivých aj nepravdivých. Nová sieť sľubuje extrémne rýchlosti a takmer nulovú odozvu. Bude tomu naozaj tak?

Čo je to 5G?

Jedná sa o piatu generáciu mobilnej siete. Aj napriek tomu, že na Slovensku zatiaľ nie je dostupná, v USA sa poskytovateľom mobilného internetu podarilo v praxi dosiahnuť rýchlosti vyššie ako 1 Gb za sekundu. Pre porovnanie, to je takmer 10krát viac ako 4G sieť a asi 3krát viac ako bežné optické pripojenie.

Okrem rýchlosti je dôležitým aspektom 5G siete aj nízka odozva. Pri bežnom pripojení musíte počítať s odozvou asi 20 ms (približne 0,02 sekundy), čo sa nezdá ako veľa. Pri 5G však táto odozva klesá pod hranicu 1 ms (0,001 sekundy). To ocenia predovšetkým hráči počítačových hier ale aj mnohí ďalší.

Toto zlepšenie dosiahli použitím vysokofrekvenčného spektra elektromagnetických vĺn. Toto spektrum zvyšuje rýchlosť prenosu dát na úkor dosahu a schopnosti signálu prechádzať cez steny. Tento problém bol vyriešený tak, že táto sieť využíva rôzne frekvenčné spektrá vĺn. V prípade, že ste v budove, tak by Váš telefón mal uprednostniť nižšiu frekvenciu a zabezpečiť tak spoľahlivé pripojenie na úkor rýchlosti.

Vyššia rýchlosť a nižšia odozva v praxi

Poviete si: „Rýchly internet je určite super. Ale čo ak mi stačí ten, ktorý teraz mám?“ A máte pravdu. Väčšina ľudí nebude schopná využívať potenciál 5G na dennej báze. Ak ale takýmto pripojením budete disponovať, Netflix by vedel stiahnuť celú sériu Vášho obľúbeného seriálu (približne 10 hodín videa) behom niekoľkých sekúnd.

5g speeds what is 5g
Zdroj: 5G.co.uk

Ako sme už spomenuli, nízku odozvu ocenia najmä hráči. No nie je to úplne pravda. Tak nízku odozvu ocenia predovšetkým doktori, ktorí vykonávajú operácie na diaľku pomocou robotických rúk alebo autonómne vozidlá, ktoré si medzi sebou musia bleskovo vymieňať informácie. Ľudské oko má odozvu približne 250 ms, čo znamená, že autonómne riadenie má potenciál reagovať na podnety až 250krát rýchlejšie, ak by informáciu o probléme dostalo od iného auta.

Zdroj: 5G.co.uk

Ako je to s pokrytím?

Zatiaľ nie moc dobre. Pokrytie pre túto novú sieť je len v najväčších svetových mestách a nie vždy sa jedná o 5G vo svojej najlepšej podobe – ide o tzv. low-band spektrum, ktoré je výrazne pomalšie, no zabezpečiť jeho pokrytie je mnohonásobne jednoduchšie. To by sa však malo zlepšiť už v priebehu roka. Aj keď nemáme k dispozícii informácie ohľadom pokrytia na Slovensku, vieme, že v USA bude T-mobile do konca roka poskytovať takmer úplne pokrytie. V niektorých európskych krajinách sú prísľuby podobné. Z toho vieme usúdiť, že dostupnosť 5G bude počas najbližších rokov samozrejmá aj u nás.

Budeme si za 5G musieť priplatiť?

Opäť nemáme žiadne informácie od našich poskytovateľov. Ak ale budeme predpokladať, že k novinke pristúpia podobne ako zahraniční poskytovatelia, tak môžeme čakať zdraženie o priemerne asi 5€. Aj keď napríklad americký T-mobile by nemal pristúpiť k žiadnemu zdraženiu. 5G predstavuje skutočne vstupenku do budúcnosti a bude veľmi zaujímavé vidieť, ako ho rôzne odvetvia začnú využívať.