Ako sledovať každý jeden štart rakiet SpaceX

Chcete pozerať štarty rakiet SpaceX, no neviete kedy ani kde? Ak Vás vesmírne preteky zaujímajú, všetko, čo potrebujete vedieť, nájdete v tomto článku.

Elon Musk bol posledných pár dní na titulných stranách médií po celom svete so svojou spoločnosťou Neuralink, ktorá vyvíja nervové implantáty. No jeho druhá spoločnosť SpaceX si zaslúži pozornosť tiež. Koncom augusta odštartovala raketa Falcon 9 nesúca satelit Saocom. V blízkej dobe sú v harmonograme naplánované predovšetkým štarty týkajúce sa siete satelitov Starlink. Ako môžete tieto a mnohé ďalšie štarty sledovať, sa dozviete v tomto článku.

egxpl5rucaatfpr
Zdroj: SpaceX

SpaceX YouTube kanál

Najlepší spôsob, ktorým môžete pozerať štarty SpaceX rakiet v priamom prenose, je jednoznačne YouTube kanál spoločnosti. Čo je však ešte lepšie, je to, že dokážete pozerať aj staršie štarty zo záznamu. Prenosy zvyčajne trvajú približne hodinu, no pri väčších udalostiach, ako je napríklad štart Crew Demo-2, môžu trvať aj necelých desať hodín.

Najaktuálnejšie informácie ohľadom plánovaných štartov sa jednoznačne dozviete na oficiálnej stránke SpaceX Launches.

Najčastejšie je použitá raketa Falcon 9

Drvivá väčšina štartov je na konte rakety Falcon 9. Tá má za sebou celkovo až 91 štartov a z toho až 52krát sa úspešne vrátila a pristála v jednom kuse. Práve táto raketa je zodpovedná za sieť satelitov Starlink, ktoré sme spomínali už niekoľkokrát. Celkovo ich je na obežnej dráhe už viac ako 600 a súčasné lety vynášajú až 60 nových satelitov za štart.

Tieto satelity spôsobujú astronómom obavy, pretože je možné, že budú prekážať vo výhľade na oblohu. SpaceX sa teda rozhodol, že rakety pokryje špeciálnou vrstvou, ktorá neodráža svetlo zo Slnka. Na nedávnej konferencií týkajúcej sa satelitov sa komisia zhodla, že jediné skutočné riešenie by bolo zastaviť ďalšie štarty a program Starlink ukončiť.