Ako využiť kameru smartfónu na maximum

V tomto článku Vám ukážeme čo všetko dokážete vyťažiť z kamery Vášho smartfónu. Koľko z týchto trikov ste už niekedy použili?

Každý z nás používa kameru na svojom smartfóne na občasné zachytenie momentiek či skenovanie QR kódov. Vedeli ste však o tom, že s pomocou zopár trikov a aplikácií z nej dokážete nielen vyťažiť omnoho viac ale aj zlepšiť kvalitu Vašich fotiek? V tomto článku Vám ukážeme ako na to.

Použite Vašu kameru na robenie poznámok

Toto Vám možno príde ako samozrejmosť. Veď predsa ak si potrebujete niečo zapamätať, tak si urobíte fotku. Využívate však túto možnosť naplno?

Keď prídete do veľkého parkoviska, fotka Vášho auta Vám môže pomôcť ho rýchlejšie nájsť pri odchode. Potrebujete mapku nákupného strediska, no nemáte dáta? V takomto prípade môžete odfotiť mapku v kiosku pri vchode. Monitorujete svoj kalorický príjem? Fotka tabulky s nutričnými hodnotami jednotlivých potravín Vám pomôže sa k nim ľahšie dostať a spočítať ich. Opravujete auto alebo vykonávate údržbu? Pre istotu si môžete odfotiť čo kam patrí. Je predsa lepšie byť opatrný než potom ľutovať.

Takýchto prípadov sa dá nájsť veľmi veľa. Aplikácie ako Notion alebo Evernote Vám pomôžu fotky organizovať.

Vizualizácia nábytku

Viete o tom, že väčšina moderných telefónov ponúka solídne AR možnosti? Dokážu Vám výrazne uľahčiť výber nábytku. V tomto Vám pomôže napríklad aplikácia IKEA Place. S jej pomocou môžete akýkoľvek kus nábytku vložiť tam, kde ho chcete, a pozrieť sa na to, ako by s ním Vaša domácnosť vyzerala. Táto augmentovaná realita ponúka množstvo možností.

Hľadajte produkty pomocou fotiek

Našli ste u známeho niečo, čo by ste chceli domov, no on netuší, kde ho kúpil? Ak máte telefón Samsung, tak Bixby Vám určite pomôže ho identifikovať. Iné telefóny majú tiež podobné služby. Prípadne môžete použiť aplikáciu ako je Wayfair (tá je určená na nábytok) alebo eBay. Pravdepodobne nenájdete presne to isté, no nájdete niečo čo sa aspoň vizuálne podobá a to rozhodne stojí za skúšku.

Použite kameru a vyskúšajte si oblečenie, okuliare alebo make-up ešte pred kúpou

Ešte sa vrátime k augmentovanej realite. Niekoľko spoločností sa zaoberá aj tým, aby ste si ohli vyskúšať oblečenie či obdobné produkty z pohodlia domova. To im pomôže znížiť mieru vrátení produktov, takže si na tom dávajú záležať. Napríklad Google pracuje s kozmetickými spoločnosťami, aby umožnil vyskúšať si make-up ešte pred kúpou. L’Oréale ponúka niečo podobné a dokonca vám dovolí aj meniť farbu vlasov.

Zdieľajte WiFi pomocou QR kódu

Ak sa často prichytíte pri tom, ako niekomu diktujete heslo od Vašej WiFi, tento krok nevynechajte. Namiesto toho, aby ste sa neustále opakovali môžete vytlačiť QR kód a nalepiť ho niekam, kde ho môžu iní naskenovať. Na vytvorenie takéhoto QR kódu sa dá použiť napríklad aplikácia QiFi, ktorá je kompletne zadarmo. Akonáhle ho niekto naskenuje, automaticky ho pripojí na Vašu domácu WiFi sieť. Ak chcete minúť peniaze, tak môžete dokonca kúpiť QR magnetky a nálepky. Tie sa dajú nájsť na rôznych čínskych weboch a ceny neprekračujú 10€.

Použite kameru na skenovanie PDF dokumentov

Veľa telefónov má túto funkciu zabudovanú priamo v natívnej aplikácii fotoaparátu. Možnosť skenovať dokumenty do PDF formátu viete na akomkoľvek zariadení s použítím aplikácie Adobe Scan. Vyskúšať môžete aj Microsoft Office Lens, keďže táto aplikácia umožňuje vytvárať editovateľné PDF dokumenty.

Prekladajte nápisy v reálnom čase

Ak cestujete do krajiny, ktorej jazyk nepoznáte, toto musíte poznať. Prekladanie textu pomocou kamery už existuje dlho a lídrom je jednoznačne aplikácia Google Translate. Tá Vám dokonca umožní meniť výstupné jazyky tak, ako to zrovna potrebujete.

Riešte matematické problémy

Toto bude určené najmä študentom, no pomôže to nejednému rodičovi. Možnosť namieriť kameru smartfónu na matematický príklad a dostať riešenie behom sekúnd sa pred zopár rokmi mohlo javiť ako utópia. Dnes je to bežná realita. Umožní Vám to aplikácia Photomath. Nedokáže vyriešiť úplne každý typ matematického problému, no dokáže vyriešiť väčšinu.

Overte či Váš diaľkový ovládač potrebuje novú batériu

Tento trik veľa ľudí nepozná, no ak Vám nefunguje ovládač, dokážete s jeho pomocou rýchlo určiť, či treba nové batérie alebo je problém inde. Stačí namieriť kameru na infraport ovládaču a stlačiť tlačidlo zapínania/vypínania televízie. Ak v telefóne uvidíte červené blikanie, tak je Váš ovládač v úplnom poriadku a problém bude na strane televízoru.

Ako zlepšiť kvalitu fotografií z kamery smartfónu?

V tomto Vám pomôže kombinácia zopár aplikácií. O tom, ako dôležitá je aplikácia, ktorá fotografie sníma, sme Vás informovali v tomto článku. To, akú aplikáciu máte zvoliť, musíte zistiť sami. Záleží to najmä od konkrétneho modelu telefónu, ktorý používate. Akonáhle však vyriešite tento aspekt, tak skúste aplikáciu Adobe Lightroom. Tá Vám umožní upravovať fotky aby vyzerali presne tak, ako chcete.