5nm dizajn AMD Zen 4 procesorov ukáže neschopnosť Intelu

AMD so svojimi Ryzen procesormi trafilo do čierneho. Ako ale vyzerá blízka budúcnosť týchto procesorov a čo to znamená pre Intel?

Intel bol kráľom procesorového segmentu vďaka svojmu náskoku vo výkone. To prestalo platiť keď AMD prišlo s procesormi Ryzen postavenými na architektúre Zen, odkedy bol súboj na chvíľu vyrovnaný. Dnes je ale AMD ďaleko pred Intelom vďaka svojej výrazne lepšej a pokročilejšej architektúre. V blízkych rokoch by mali prísť so 4. generáciou Zen technológie a v tomto článku zistíte, prečo by to mohlo znamenať koniec Intelu.

amd-ryzen-fx-featuren | FonTech.sk
Zdroj: AMD

Krátka história Ryzen procesorov

Prvá generácia Zen procesorov, ktoré sa predávajú pod značkou Ryzen, mala 14nm a 12nm architektúru. Zen 2, ktorá je v súčasnosti vo výrobe, má už 7nm tranzistory. Niekedy tento rok čakáme Zen 3, ktorý by mal mať rovnakú architektúru ako Zen 2, no v zdokonalenej forme. Konečným cieľom je Zen 4 s 5nm výrobnou technológiou. Ten očakávame ešte pred koncom roku 2022.

Updated AMD Ryzen and EPYC CPU Roadmaps March 2020: Milan, Genoa ...
Zdroj: AMD

Intel stále produkuje 14nm procesory

Intel je stále zaseknutý na 14nm architektúre. Ich notebookové procesory disponujú 10nm, no do bežných procesorov sa tento pokrok ešte neposunul. Je síce pravda, že Intel stále dominuje najvyššej výkonnostnej triede procesorov, no to asi nebude na dlho. V horizonte 2 rokov AMD príde s architektúrou Zen 4, ktorá by mala mať až o 85% vyšší výkon vďaka vyššej hustote tranzistorov. Aby toho nebolo málo, AMD procesory sú dokonca aj lacnejšie.

AMD je možno ešte ďalej ako sme si mysleli

Podľa tohto článku, je TSMC (spoločnosť, ktorá s AMD spolupracuje na vývoji procesorov) omnoho ďalej ako predpokladali že dnes budú. Niektoré odhady, vrátane tých, na ktoré sa článok odvoláva, hovoria, že TSMC má až 1.84x hustejšie rozmiestnené tranzistory ako pôvodne plánovali. To zjednodušene znamená, že Zen 4 buď príde skôr alebo bude ešte výkonnejší ako nám bolo sľúbené.