Lietadlo Elona Muska sleduje len 19-ročný študent. Aktuálnu polohu zdieľa na svojom Twitteri

Šikovný študent nedá Elonovi Muskovi pokoj. Žiada peniaze či auto.

Dňa 28. januára 2022 študent menom Jack Sweeney, ktorý aktuálne študuje na univerzite na Floride, použil počítačový program, ktorý monitoruje každý pohyb lietadla Elona Muska. Jeho sledovanie zaujalo aj samotného Elona, ktorý ho dokonca kontaktoval.

Podľa britských médií TheSun konverzácia, ktorú mali, bola nasledovná:

– „Môžeš to odstrániť? Je to bezpečnostné riziko,“ povedal Elon.

Mladý muž odpovedal: „Áno, môžem, ale bude vás to stáť Teslu Model 3.“

Po niekoľkých správach sa Musk spýtal, koľko Sweeney zarobil za správu účtu.

Keď prezradil, že nezarába viac ako 20 dolárov mesačne, jeden z najbohatších mužov sveta  mu ponúkol 5 000 dolárov za vymazanie účtu. Mladý muž nakoniec požadoval nulu navyše.

„Je možné zvýšiť to na 50 000 dolárov?“ Povedal.

– „Bude to pre mňa veľká podpora na vysokej škole. Dovoľte mi tiež získať jedno z vašich áut, trebárs Tesla Model 3,“ povedal študent.

Sledovanie lietadla Elona Muska
Elon Musk, zdroj: CNN.com

Musk odpovedal, že o tom popremýšľa, no Sweeney sa od neho odpovede doteraz nedočkal. Údajný rozhovor sa mal odohrať ešte minulý rok na jeseň, ale až 28. januára tohto roka zdieľal odkaz na YouTube video prostredníctvom svojho osobného Twitteru.

Okrem toho sa Sweeney znova pokúsil kontaktovať Muska. Chcel stáž viac ako peniaze, no Elon vraj správu ani neotvoril. Študentovi ostáva čakať, kým sa Elon znova ozve s možno lepšou ponukou.

Sweeneyho Twitter účet má viac ako 100 000 fanúšikov

Sweeney je správcom Twitter účtu ElonJet, kde odhaľuje presné informácie o súkromných lietadlách. Plán, ktorý používa, je schopný určiť odhadovaný čas letu, polohu, štát, krajinu a mesto, kde sa lietadlo práve nachádza. Rovnako dokáže vytvoriť aj mapu miesta a pohybu lietadla Elona Muska.

Za všetko spomenuté sa miliardár rozhodol ponúknuť „len“ vyššie spomenutých 5 000 dolárov, výmenou za vymazanie účtu. Ten má aktuálne viac ako 100 000 sledovateľov.

Sledovanie lietadla Elona Muska
Sledovanie ElonJetu, zdroj: AirLive.com

19-ročný bezpečnostný analytik uviedol, že sa mu podarilo hacknúť viac ako 25 vozidiel od spoločnosti Tesla, ktorú založil juhoafrický prezident Tesla.

Tesla zrejme nie je taká bezpečná, ako sa môže zdať

Nemec David Colombo vysvetlil 26. januára, ako sa dajú autá hacknúť na diaľku prostredníctvom bezpečnostných zraniteľností. Tesla je populárny open source uzamykací nástroj, ktorý monitoruje čokoľvek od spotreby energie až po históriu polohy.

Mladý muž prvýkrát zverejnil správy o zraniteľnosti na Twitteri začiatkom januára, ale počkal, kým budú chyby opravené, aby mohol úplne opísať problém, uvádza príspevok.

Sledovanie lietadla Elona Muska
19-ročný Sweeney, zdroj: InsideEVS.com

Colombo na diaľku pristupuje k množstvu funkcií Tesly, vrátane otvárania dverí a okien, spustenia autopilot jazdy, zobrazenia polohy auta a prítomnosti vodiča. Poznamenal však, že s vozidlom nebolo možné na diaľku pohnúť.